Menu

Jak rozpalić ogień?

To jest kompletny przewodnik o tym jak budować palenisko i rozpalać ogień bez użycia zapałek czy kupnych rozpałek.

Odpoczynek przy ognisku jest jedną z moich ulubionych rzeczy.

Niezależnie od tego, czy spędzamy letnie weekendy na działce koło domu czy na campingu w lesie, pod koniec dnia nie ma nic bardziej relaksującego niż oglądanie ognia i przysłuchiwanie się jego trzaskom.

Zapach, dźwięk i żar ognia letniego wieczoru są nie do zastąpienia. Budowanie paleniska całkowicie od zera wymaga trochę wiedzy i  praktyki. Dlatego mając to na uwadze, przejdziemy przez wszystkie czynności które pokażą Ci krok po kroku jak rozpalić ognisko.

 

Aby ogień się palił…

Ogień potrzebuje trzech rzeczy – POWIETRZA, CIEPŁA i PALIWA.

Jeśli którykolwiek z tych przedmiotów zostanie usunięty, ogień zgaśnie.

Jeśli masz odpowiednią wentylację, wystarczającą ilość paliwa, i wystarczająco gorące źródło, aby zapalić paliwo, z powodzeniem rozpalisz ogień.

Zacznijmy od wszystkiego, czego potrzebujesz na PALIWO.

 

PALIWO

Podpałka / hubka

Podpałka jest najważniejszą częścią rozpalania ognia. Podpałka to dowolny materiał, który łatwo się rozpali. Tak więc, jest łatwopalna i wystarzy jej minimalna ilość ciepła by się rozpalić. Zadaniem rozpałki jest szybkie zapalenie się i palenie się na tyle długo, by być w stanie podpalić większy materiał. Dobra rozpałka będzie potrzebował tylko iskry, aby się zająć. Przed próbą rozpalenia ognia przygotuj hubkę lub inny łatwopalny materiał.
Co to jest hubka? To łatwopalny materiał produkowany z nadrzewnych grzybów (tzw. hub) rosnących na drzewach bukajodły i brzozy.

Co dokładnie sprawdzi się jako dobra rozpałka? Poniżej jest lista łatwopalnych materiałów które bez problemu znajdziesz w lesie:

 • kora brzozy – szukaj u podstawy brzozy (brzozy mają białą korę)
 • wióry żywiczne, „guma sosnowa” lub smoła z drzewa iglastego – szukaj tego na starych drzewach sosnowych. Żywica prawdopodobnie spłynie do dolnej części drzewa. Ma żółtawy kolor, a świeża żywica jest bardzo lepka.
 • Suszone trawy lub suszone pokruszone liście
 • Drobne wióry drzewne
 • Sosnowe igły i suche stożki, które zostały zmiażdżone
 • Suchą zgniliznę – otrząśnij zewnętrzną część gnijącego drzewa i zgarnij to co w środku
 • W nagłych wypadkach, stare ptasie gniazdo, polne gniazdo myszy, suchy mech, suche odchody zwierzęce, grzyby rosnące na pniach drzew -hubka, wełnisty materiał z roślin.

Przygotuj swoją rozpałkę, rozbijając ją na małe kawałki, zwiń w dłoniach i, jeśli to możliwe, rozdrobnij ją, tak by iskry mogły łatwiej rozniecić płomień. Utrzymuj swoją rozpałkę suchą do kolejnego użytku. Najlepiej przygotować sobie rozpałkę wcześniej i przechowywać w pojemniku by być za wczasu przygotowanym na ognisko.

 

Główny materiał – drewno

Teraz będą potrzebne bardziej wytrzymałe materiały które będą się dłużej palić. Najlepszym takim materiałem są małe kawałki suchego drewna lub większe gałązki. Drewno iglaste do wzniecenia większego ognia jest preferowane, ponieważ szybko się rozpala; jednak samo drewno iglaste nie powinno być głównym źródłem paliwa, ponieważ ma tendencję do szybkiego spalania i wydziela wiele iskier.

GŁÓWNE PALIWO
Główne paliwo do rozpalenia ognia powinno składać się z suchego drewna. Z reguły drzewo liściaste zapewnia lepszy ogień. Wydziela więcej ciepła i spala się dłużej.

RODZAJE DREWNA

Drzewa liściaste

Drewno liściaste ma największą wartość opałową, i doskonałymi drzewami do wykorzystania na drewno opałowe są:

Buk
Dąb
Kasztan
Morwa
Klon
Brzoza
Dereń
Jawor

Nie polecane drewna:

Olcha – łatwo się pali, ale nie trwa długo
wiąz
Szkarłatny Dąb
Dąb wierzbolistny

 

Drzewa iglaste

Większość z nich jest wiecznie zielona, co oznacza, że nie tracą swoich igieł, z wyjątkiem modrzewia, tamaraku i cyprysu. Drewno drzew iglastych zapewnia doskonałą rozpałkę. Niestety takie drewno spala się zbyt szybko; Zwykle jest to zły wybór na paliwo, chyba że jest dostępny w dużych ilościach. W ich przypadku należy jednak zachować większą ostrożność – strzelają i rzucają iskrami.

Przykładami drewna iglastego jest Świerk – szybko się zapala z powodu wysokiej zawartości żywicy, krótkotrwały, doskonały do rozpałek.

Nigdy nie pal nigdy drewna poddawanego obróbce chemicznej. Są wypełnione szkodliwymi substancjami chemicznymi.


Reklama 

Przygotowanie – jak sezonować drewno?

Wiedza o różnicach między „świeżym” a sezonowanym drewnem jest niezbędna. Co właściwie oznacza sezonowanie drewna?
Sezonowanie drewna to proces który polega na zredukowaniu jego wilgotności. Kiedy żywe drzewo jest rąbane na kłody, mówi się, że jest „świeże”. Po wyschnięciu drewna nazywa się go „sezonowanym”. Im większa ekspozycja na letnie słońce, tym mniej czasu zajmuje proces sezonowania.

Proces sezonowania drewna

Pierwszym krokiem oczywiście będzie ścięcie drzewa – pocięcie go i porąbanie na mniejsze kawałki. Kolejnym krokiem jest ułożenie go odpowiednio przygotowanym miejscu, aby drewno się wysuszyło. Czas, jaki drewno potrzebuje aby wyschnąć, zależy od jego rodzaju, czasu ścinki i sposobu jego przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas jego suszenia.

Ścinkę drewna najlepiej przeprowadzić z okresie od listopada do marca, ponieważ w tym czasie wilgotność drewna jest najmniejsza. Czas schnięcia drewna różni się zależnie od jego rodzaju, dla przykładu sezonowanie świeżego drewna liściastego zajmuje około dwóch lat, przy czym czas schnięcia dębu to około 3 lat.

Ogólnie można przyjąć, że sezonowanie drewna podzielonego na średniej wielkości kłody zajmuje około 1 roku.

Niektóre rodzaje drewna liściastego (jak wspomniano powyżej) będą spalać się naweż świeżo ścięte. Inne nie. Świeże drewno z reguły spala się wolniej i wytwarza więcej dymu. Generalnie, gdy kończy Ci się drewno sezonowane, do ogniska możesz spokojnie dorzucić warstwę świeżo ściętego drewna.

Ważne jest, aby pamiętać, że świeże drewno NIE powinno być spalane w piecu, ponieważ spowoduje to nagromadzenie się sadzy i kreozotu. Może to doprowadzić do pożaru.

 

Jak wystorzyć gęsty dym, i po co właściwie to robić?

Choć może wydawać się to dziwne, tworzenie ogniska w celu użycia dymu może być przydatną umiejętnością. Czemu? Najpierw odpowiedzmy na pytanie, później przejdziemy do instrukcji.

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś chciałby stworzyć dymny ogień, na przykład:

odstraszanie owadów
odstraszanie niechcianych zwierząt.
by wysyłać sygnały
wędzić
Tworzenie dymnego ognia nie jest trudne. Gdy już rozpalisz ognień, zacznij dodawać mnóstwo zielonych liści.

Kolejnym materiałem, którego można użyć, są mokre lub wilgotne, kawałki drewna. Sprawdzi się to w odstraszaniu much, komarów lub muszek.

Pamiętaj jednak, że wdychanie tego dymu nie jest zdrowe i będzie miało taki sam efekt, jak palenie papierosów.

Jakie miejsce jest odpowiednie na budowę ogniska?

Aby uniknąć pożaru, należy trzymać się kilku zasad które pozwolą zapobiec tej katastrofie.

Nigdy nie buduj ogniska w zamkniętej przestrzeni lub pod dachem. Nie buduj  go także w pobliskiej odległości od drzew, krzewów i innych struktur (szopa, dom, płot).  Ognisko nigdy nie powinno  być na tyle blisko drzew, by dosięgły je płomienie bądź iskry unoszące się z ogniska.

Weź również pod uwagę wiatr. Uważaj, by wiatr nie przeniósł palącego się materiału poza ognisko, zdecydowanie unikaj wietrznych miejsc.

Otocz ognisko kamieniami lub cegłą. Pomoże to zapanować nad ogniem, a nagrzane kamienie powoli będą oddawać ciepło, dzięki czemu nie zmarzniesz tak szybko w chłodniejszą noc.

Bezpieczeństwo

Dobrym wyjściem jest zbudowanie ogniska w zasięgu węża ogrodowego. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej jest mieć w pobliżu na wszelki wypadek gaśnicę.
Miej też przygotowane wiadro wody – nigdy nie zostawiaj palącego się ogniska bez opieki. Gdy chcecie odejść, i mimo że ognień sam już zgasł, zawsze dla pewności wylej na pozostałość ogniska wodę by nie pozostawić żadnego żażącego się drewna.

 

Zapałki

Zapałki to najprostszy sposób na rozpalenie ognia.

Jeśli wybierasz się na wyprawę na kemping i planujesz ognisko, przenieś swoje zapałki do wodoodpornego pojemnika. Najlepszą opcją są zapałki, które można odpalić od każdej szorstkiej powierzchni – możesz je znaleźćw internecie pod nazwą „zapałki survivalowe” lub „zapałki kowbojskie”.
Dobrą opcją są też zapałki sztormowe, które nie zgasną nawet przy najmocniejszym wietrze.

Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, możesz spróbować swoich sił w uszczelnianiu regularnych zapałek, zanurzając główkę zapałki o w stopionym wosku. Zanim będziesz gotowy do użycia zapałki, zdrap wosk z zapałki.

Rozpalanie ognia bez zapałek

Może Cię spotkać sytuacja, że skończą Ci się zapałki gdy trzeba będzie rozpalić ogień.
Dlatego warto jest mieć pod ręką krzemień i piryt.

Krzesanie krzemieniem i pirytem

Porzebne będą Ci trzy rzeczy – hubka, krzemień i piryt. Rozdrobnij hubkę, i objijaj krzemień o piryt nad hubką. Pył z pirytu z iskrami będzie spadał na hubkę. Możesz też oprzeć piryt bezpośrednio o hubkę i krzesać, wtedy łatwiej będzie rozpalić hubkę. Gdy hubka się zajmie, włóż ją w przygotowane wcześniej „gniazdo” z łatwopalnego materiału (suche liście, kora, pruchno). Otocz dłońmi i dmuchaj w nią by rozpalić ją jeszcze bardziej.

Krzesanie tradycyjne

Będziesz potrzebował krzesiwo, krzemień i oczywiście hubkę. Krzesiwo jest tradycyjnym narzędziem stosowanym do rozpalania ognia, i było używane zanim wynaleziono zapałki. Krzesiwa są wykonywane ze stali nawęglowej, i mają przeważnie kształt łuku. Nawet gdy jest mokre, jesteśmy w stanie wykrzesać z niego iskry.
Uderzaj krzesiwem pod kątem prostym w krzemień tuż nad odpowiedni przygotowaną hubką. Wywołane w ten sposób iskry spadną na hubkę wzniecając plomień.

Krzesiwo magnezowe

Krzesiwo magnezowe składa się z dwój części – magnez w postaci bloku, który zeskrobujemy, oraz mały pręt krzemienny przytwierdzony do tego bloku.
W pierwszej kolejności musimy ukruszyć blok magnezowy. Nie są potrzebne do tego specjalne narzędzia, wystarczy zwykły scyzoryk, lub nawet klucz.cNastępnie, pocieramy energicznie metalowym narzędziem o krzesiwo aż podpałkę magnezową zacznie trawić ogień. Na palących się opiłkach magnezu układamy chrust, suche liście, lub kawałki drzewa by uzyskać większy płomień.

Metoda szkła i słońca

Jak rozpalić ogień używając szkło? Jest to całkiem proste, choć wymaga trochę cierpliwości.
Za materiał może posłurzyć nam szkło powiększające, bądź spód szklanej butelki.

Ustaw szkło tak, aby słońce świeciło bezpośrednio przez nie. Szkło skupi promienie słoneczne. Wyceluj wiązkę światła, która pojawi się po drugiej stronie w hubkę.

Oczywiście ten sposób sprawdzi się tylko w słoneczne dni.

Jak rozpali ogień na wietrze?

Jeśli masz problem z rozpaleniem ognia na wietrze, istnieje kilka wskazówek, które znacznie ułatwią ci pracę.

Tak jak zostało napisane w artykule wyżej, rozpalenie ognia, gdy jest wietrznie, może być bardzo niebezpieczne, dlatego bądź ostrożny i zachowaj zasady bezpieczeństwa.

Poniżej znajdziesz kilka rad które pozwolą Ci na rozpalenie ogniska w wietrzne dni.

 • Wykop rów, i rozpal w nim ogień
 • zbuduj osłonę na wiatr. Posłuży Ci również jako „reflektor” odbijając ciepło ogniska z powrotem do Ciebie
 • Jeżeli używasz zapałek, trzymaj je główką skierowaną w dół. Ułatwi to rozpalnie zapałki.
 • Używaj zapałek sztormowych – są one zbudowane stworzone specjalnie dla tego rodzaju sytuacji

 

Jak zrobić właśną rozpałkę?

Jeśli masz czas i ochotę, możesz spróbować przygotować własną rozpałkę, która ułatwi Ci rozpalenie ogniska z takim samym powodzeniem co kupna. Poniżej znajdziesz listę rzeczy które możesz wykonać samodzielnie bez specjalnych narzędzi.

Oto kilka pomysłów na rozpałki domowej roboty.

 • Do ich wykonania będziesz porzebował stopionego wosku –  najlepszą metodą topienia wosku jest umieszczenie świecy w czystej metalowej puszce (np, jak puszka do zupy), umieszczenie puszki na w garnku i napełnienie garnka do połowy wysokości puszki, uważając, aby nie dostała się woda do puszki. Umieść garnek na piecu i podgrzej go. Uważaj, aby wosk całkowicie się rozpuścił. Teraz jest gotowy do użycia!

Pomysł 1
Tutaj będziesz potrzebował tekturowego kartonu po jajkach. W każdym z wgłębień po jajku umieść nitki/ kłaczki z ubrań (albo inny łatwopalny materiał) i pokryj go cieńką warstwą stopionego wosku aby je zabezpieczyć. Podziel kartonik na części, teraz wystarczy tylko podpalić część kartonu – pierwsza rozpałka gotowa!

Pomysł 2
W tym sposobie niezbędnym składnikiem rozpałki jest gazeta. Potnik gazetę w paski, i zanurz pasek gazety w całkowicie roztopionym wosku (z wyjątkiem tej części, którą trzymasz). Następnie wyciągnij go natychmiast i połóż na kawałku starego papieru lub tektury i zwiń go w rulonik. W ciągu kilku następnych minut wyschnie, więc będzie chroniony przed wodą. Aby go zapalić, po prostu podpal go zapałką; jeśli możesz, rozwiń go trochę i zapal. Powinien palić się przez dłuższy czas (kilka minut) i być w stanie łatwo podpalić chrust.

Pomysł 3
Kolejną świetną metodą jest użycie wacików lub płatków kosmetycznych i zanurzenie ich w stopionym wosku; pozwól im całkowicie wyschnąć. Są bardzo lekkie i są idealnym wyborem jeśli nie chcesz obciążać swojego plecaka.

Pomysł 4

Zbierz trochę suchych szyszek i zawiązaj sznurek wokół jednego końca. Ostrożnie zanurz je w stopionym wosku. Pozwól im całkowicie wyschnąć przed ich przechowywaniem. Można również zanurzyć suche szyszki w zużytym oleju spożywczym. Pozwól im nasycić się olejem przez minutę przed wyjęciem.

Pomysł 5

Potnij starą gazetę za pomocą nożyczek. Włóż trochę poszarpanego papieru do papierowych foremek na babeczki. Ostrożnie nalej roztopiony wosk na papier i pozwól mu wyschnąć.

 

Pomysły na rozpałkę domowej roboty bez używania wosku

Pomysł 1

Wysuszone szyszki tworzą doskonały ogień. Polej je alkoholem, a twój ogień jeszcze szybciej się rozpali.

Pomysł 2

Suszona skórka cytrusowa jest doskonałym, naturalną rozpałką, ponieważ zawiera olej. Gdy skończysz wyciskać cytryny, pomarańcze lub limonki, pozostaw je do wyschnięcia, dopóki nie będą twardymi skorupkami. Kiedy będziesz gotowy do rozpalenia ognia, włóż suszoną skórkę do swojej hubki.

Pomysł 3

Wazelina jest wysoce łatwopalna, a połączenie jej z bawełną zapewnia doskonał rozpałkę. Potraktuj waciki kosmetyczne wazeliną i przechowuj w szczelnym pojemniku.

Pomysł 4

Chipsy. Jeśli masz problemy z rozpaleniem ognia, i paczkę chipsów pozostawionych na przekąskę, dorzuć trochę chipsów do ogniska. Im więcej tłuszczu, tym lepiej!

Podsumowanie

Jeśli znacie inne rady i sprawdzone sposoby na rozpalenie ogniska, dajcie znać w komentarzu!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.