Menu

Jaki łuk dla początkującego?

Zamierzasz kupić swój pierwszy łuk? Twoje dziecko poszukuje nowego hobby? Nieważne czy planujesz zostać drugim Robin Hoodem, czy też chcesz od czasu do czasu rekreacyjnie postrzelać, wybór pierwszego łuku może przesądzić o tym czy przekonasz się do tego sportu.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które być może sobie zadajesz w kwestii zakupu łuku. A także przedstawimy kilka naszych propozycji łuków dla początkujących.

Jaki budżet na pierwszy łuk?

Na samym początku warto określić swój budżet. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy tego typu zakup, który dopiero ma zweryfikować twoją przyszłą karierę łuczniczą, wydawanie kilku tysięcy złotych na profesjonalny łuk sportowy jest nierozsądne.

Musisz być jednak świadomy, że w kwocie poniżej 200 zł kupisz jedynie produkt łukopodobny lub zabawkę. Chyba, że łuk kupisz z rynku wtórnego. W takim wypadku należy jednak zwrócić uwagę na stan łuku: czy ramiona nie są uszkodzone, obite lub rozwarstwione.

Kupując swój pierwszy łuk musisz być przygotowany na wydatek rzędu 250 – 400 zł.

Łuk klasyczny czy bloczkowy?

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest wybór między łukiem klasycznym  i bloczkowym. 

Zacznijmy od łuku klasycznego, zwanego olimpijskim. Łuk klasyczny posiada pojedynczą cięciwę, rozpiętą między gryfami ramion. Cięciwę naciągamy i zwalniamy ręcznie, choć znajdują się modele wyposażone w owijkę i siodełko na strzałę.

Łuki sportowe/klasyczne są sensownym wyborem dla początkującego łucznika. Młodzieżowe łuki sportowe są dostępne w cenie 250-300 zł. Główną zaletą takiego łuku jest możliwość jego rozkręcenia i schowania choćby w plecaku. Łuki tego typu są zazwyczaj dynamiczne i przyjemne w użyciu. Ze względu na solidny majdan są stabilne i dobrze leżą w dłoni. Jednakże łuki te posiadają delikatne ramiona więc należy uważać, aby ich nie uszkodzić podczas zakładania cięciwy.

Drugim typem łuku jest łuk bloczkowy. W tym typie łuku naciąg jest zmieniany mechanicznie przez system bloczków, złożonych z odpowiednio nawiniętego kabla. Cięciwa może być naciągana palcami lub spustem i można na niej stosować pętelki i przezierniki. W łuku bloczkowym można zastosować celownik oraz szkło powiększające i pryzmat. Bloczki ułatwiają celowanie oraz sprawiają, że po wystrzale strzała osiąga większą szybkość, ale jest to zależne od stopnia napięcia łuku oraz wagi samej strzały. Łuk bloczkowy jest odporny na zmiany wilgoci powietrza i temperatury.

Jedynym minusem łuku bloczkowego jest jego cena. Dobry łuk bloczkowy to duże pieniądze dlatego możesz z niego od razu zrezygnować.

Jaka siła naciągu?

Jeśli chodzi o siłę naciągu, wszystko zależy od Twoich warunków fizycznych. Najlepiej spróbować samemu strzelić z kilku łuków. Możesz udać się do najbliższego sklepu łuczniczego i wypróbować kilka egzemplarzy.

Pamiętaj aby nie wybierać zbyt dużej siły na początek. Potrzebny Ci jest przyjemny łuk, z którym nie będziesz się siłował. Na początku najważniejsze jest opanowanie techniki. Łuk nie powinien zbytnio przemęczać mięśni nawet po godzinnym treningu.

Najlepsze łuki dla początkujących

Łuki sportowe

SF Optimo+

Sebastian Flute Optimo+ to jeden z kilku dostępnych na rynku składanych łuków przeznaczonych do szkolenia oraz strzelania rekreacyjnego.

Majdan łuku wykonany jest z drewna klejonego, ramiona z połączenia drewna i włókna szklanego.

Łuk posiada standardowe otwory pod celownik, stabilizator i button. Łuk jest produkowany w wersji dla prawo- i leworęcznych w bardzo dużej ilości kombinacji długości i siły naciągu przez co można go dopasować praktycznie dla wszystkich.

Cena: ok 300 zł.

Core Hit / Verve

Core Hit / Verve to klasyczny łuk sportowy przewidziany dla początkujących łuczników. Zestaw ten jest nieco tańszą alternatywą dla łuków Samick Polaris czy też SF Optimo+.

Majdan wykonany jest z drewna klejonego, ramiona z połączenia drewna i włókna szklanego.

Produkt posiada standardowe otwory pod celownik, stabilizator i button.

Łuk jest produkowany w wersji dla prawo- i leworęcznych w bardzo dużej ilości kombinacji długości ramion i sił naciągu dzięki czemu można go dopasować do każdego użytkownika.

Cena ok: 260 zł.

Łuki laminowane tradycyjne

Łuki laminowane tradycyjne są to łuki klejone warstwowo z użyciem włókna szklanego imitujące tradycyjne łuki średniowieczne. Zaletą tych łuków jest bardziej tradycyjny wygląd i dobra dynamika. Są zazwyczaj wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Nie wymagają specjalnej troski.

Diana

Łuk Diana wykonany z drewna jesionowego jest solidny, bardzo trwału i godny zaufania. Najczęściej wybierany przez osoby początkujące ale chętnie sięgają po niego doświadczeni łucznicy, którzy mieli przerwę w strzelaniu.

Diana jest łukiem prostym o długich ramionach, które pracują miękko i dynamicznie tym samym precyzyjnie posyłając strzałę do celu. Łuk dzięki półeczce pod strzałę jest łatwy w obsłudze. Nie wymaga wprawy przy zakładaniu i zdejmowaniu cięciwy czy konserwacji. Wytwarzany jest w wersji prawo i leworęcznej oraz symetrycznej, posiadającej charakterystyczne delikatne podcięcia w majdanie po obu jego stronach.

Z uwagi na swoją długość i konstrukcję łuk jest dedykowany osobom nie przekraczającym 185 centymetrów wzrostu. Użytkownicy wyżsi, a tym samym mający większą rozpiętość ramion mogą nadwyrężyć granicę sprężystości łuku.

Cena: ok 400 zł.

Artemis

Artemis jest bardzo dobrym łukiem rekreacyjnym dla osób rozpoczynających przygodę z łucznictwem, ale też doskonale sprawdzi się jako łuk treningowy i turniejowy dla łuczników z doświadczeniem. Artemis jest udoskonalonym następcą łuku Diana. Od wspomnianego modelu różni się przede wszystkim ramionami o większym refleksie, dzięki którym zyskał na dynamice i prędkości. Wcięcie w majdanie jest wyraźniejsze niż w Dianie, można więc bez problemu strzelać z podstawki lub, jeszcze lepiej, z zabezpieczonej powierzchni podcięcia (półki).

Łuk Artemis dostępny jest w wersji bambusowej ze wzmocnionymi gryfami. Jest to ukłon w stronę wymagających łuczników. Wersja ta pojawiła się w odpowiedzi na zapotrzebowanie osób chcących posiadać szybki i dynamiczny sprzęt przy niewielkiej sile naciągu. Jednakże wybierając tą wersję łuku musisz się liczyć z dużo wyższym wydatkiem (560 zł).

Cena: 400 zł.

Podsumowanie

W artykule tym przedstawiliśmy pokrótce rodzaje łuków. Dla początkującego łucznika zalecamy zakupienie łuku klasycznego, przede wszystkim dlatego, że łuki te są tańsze od łuków bloczkowych. Nie oznacza to oczywiście, że nie znajdziesz dobrego, taniego łuku bloczkowego na rynku wtórnym.

Pamiętaj aby dobrać odpowiednią długość łuku i siłę naciągu w zależności od Twoich warunków fizycznych.

Przedstawiliśmy też cztery łuki popularne wśród początkujących (choć nie tylko). Jeżeli zależy Ci na wygodzie użytkowania, chcesz zabierać łuk ze sobą w każde miejsce, to najlepszym wyborem będzie skręcany łuk sportowy. Jeśli cenisz sobie tradycyjny wygląd wówczas wybierz łuk tradycyjny.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.