Menu

Najlepszy nóż survivalowy

Jeśli poszukujesz  dla siebie noż survivalowy, przestrzeganie tych prostych wskazówek pomoże ci znaleźć najlepszy nóż i zaoszczędzić pieniądze.
Noże survivalowe różnią się ceną, jakością i skutecznością; dlatego znalezienie najlepszego noża naprawdę ma znaczenie. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez proces poszukiwań, przedstawi jakie cechy powinien posiadać dobry nóż do survivalu, a także wskaże 10 najlepszych noży survivalowych dostępnych na rynku.

W przeciwieństwie do innych recenzji online, ta zawiera mieszankę recenzji z pierwszej ręki, a także zbiorcze recenzje z całej sieci, dzięki czemu można uzyskać uczciwy ogląd na temat noża bez wielu badań. Na rynku noży jest dużo marketingu i szumu, więc ten artykuł pomoże ci w wyborze noża survivalowego, który jest naprawdę najlepszy. Wreszcie artykuł kończy się zaleceniem dotyczącym ogólnych sytuacji związanych z survivalem. Zapraszam do lektury.

 

Podstawowe informacje o nożach survivalowych

W dawnych czasach nóż survivalowy był nożem z pustym uchwytem, przeznaczonym do przechowywania sprzętu do przetrwania. Wiele noży do survivalu było nawet wyposażonych w narzędzia znajdujące się już w rękojeści.

Dziś jednak większość osób zgadza się, że pusty uchwyt to jedna z ostatnich rzeczy, których oczekujesz od noża do przetrwania. Dzieje się tak dlatego, że wydrążony uchwyt noża tworzy jego słaby punkt. Ostrze i uchwyt mogą łatwiej się rozpaść podczas krojenia lub kłucia. Jest kilka pustych noży survivalowych, które są wykonane z jednego kawałka stali, co rozwiązuje problem słabego punktu, ale eksperci generalnie zgadzają się, że przechowywanie przedmiotów w rękojeści noża jest złym pomysłem. Jeśli zgubisz swój nóż, stracisz również wszystko, co znajduje się w rękojeści.

Poza szukaniem solidnego kawałka stali, który nie złamie się przy uchwycie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy, wybierając najlepszy nóż survivalowy.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze noża survivalowego

Oczywiście, aby przetrwać w dziczy, weźmiesz ze sobą nóż survivalowy, ale teren, pogoda i inne czynniki środowiskowe mogą się różnić w zależności od wyprawy. Dlatego należy abyś najpierw rozważył cele, do których użyjesz noża survivalowego, zanim przyjrzysz się różnym dostępnym nożom.

Gdy już wiesz dokładnie, do czego będziesz używał swojego noża, możesz zacząć rozważać różne czynniki, które czynią nóż survivalowy dobrym lub złym wyborem.

Ostrze dobrej jakości

W kwestii ostrza noża mamy wiele różnych cech do rozważenia, takich jak grubość, długość, rodzaj krawędzi i metal, z którego jest wykonany. W zależności od zadań, w których zamierzasz używać noża, niektóre cechy mogą być ważniejsze niż inne.

Materiał z jakiego wykonany jest nóż

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje stali używane do produkcji ostrzy survivalowych: stal nierdzewna i stal węglowa. Stal nierdzewna jest zwykle bardziej krucha i trudniejsza do ostrzenia, ale jest znacznie mniej podatna na rdzewienie. Z kolei stal węglowa jest mocniejsza i łatwiejsza do ostrzenia, ale może rdzewieć, jeśli nie jest dobrze zadbana.

Wybór długości ostrza

Podczas gdy ostrza do noży survivalowych mogą mierzyć do 30 lub 35 cm, większość ludzi powinna szukać ostrza noża, które nie jest tak długie. Im dłuższe ostrze, tym trudniej jest użyć noża i tym bardziej prawdopodobne jest, że spowoduje on obrażenia u użytkownika. Często ostrze średniej długości (15 – 25 cm długości) jest najlepszym wyborem dla noża do survivalu – jeśli chcesz, aby nóż był przydatny w trybie survivalistycznym.

Najlepsza grubość ostrza

Grubość ostrza jest ważną cechą do rozważenia przy wyborze noża survivalowego. Noże z grubszymi ostrzami są mocniejsze, dzięki czemu rąbanie drewna i wbijanie jest łatwiejsze. Grubsze ostrze powoduje także mniejsze zużycie noża. Zalecane grubości dla dobrego noża survivalowego wynoszą od 4 mm do 6,35 mm.

Nóż z pełnym trzpieniem

Możesz również rozważyć wybór noża z pełnym trzpieniem. Trzpień jest częścią ostrza, które rozciąga się w dół w rękojeści. Pełny trzpień rozciąga się aż do podstawy rączki, wzmacniając cały nóż. Noże z pełnym trzpieniem są mocniejsze i ogólnie uważane za najlepsze noże survivalowe.

Krawędź tnąca ostrza

Kolejną cechą ostrza, którą należy wziąć pod uwagę, jest krawędź tnąca. Niektórzy eksperci zastanawiają się, czy najlepsze jest ostrze gładkie czy ząbkowane. Podczas gdy obydwa zwykle dobrze wykonują swoje zadanie, to ostrzenie noża z ząbkowanym ostrzem zwykle wymaga specjalnych narzędzi, podczas gdy krawędź gładka może być ostrzona gładkim kamieniem.

Większość ekspertów zgadza się jednak, że grzbiet noża nie powinnien być ostrzony ani ząbkowany, ponieważ ostrzenie obu krawędzi ostrza osłabia końcówkę. Może również nie być tak przydatny, jak płaska krawędź, której można użyć do uderzania lub siekania. Naostrzone z obu stron ostrze może być również bardziej niebezpieczne dla użytkownika, ponieważ łatwiej jest się zranić nożem z dwoma zaostrzonymi krawędziami.

Rękojeść noża

Odpowiednia rękojeść noża survivalowego jest wygodna, dobrze leży w dłoni i ma dobrą osłonę palców, która uniemożliwi zsunięcie się dłoni na ostrze podczas używania noża. Uchwyty z niewielkim wybrzuszeniem na końcu rękojeści mogą również zapobiec wyślizgnięciu noża z ręki podczas korzystania z niego.
Cechą, którą niektórzy mogą chcieć znaleźć w uchwycie, jest otwór na smycz, który pozwala użytkownikowi związać nóż z drążkiem, aby zrobić włócznię. Najważniejszą zasadą przy zakupie noża do survivalu jest wybranie takiego, który będzie użyteczny w sytuacjach, w których będziesz go używać.


Reklama10 najlepszych noży survivalowych

Poniżej znajduje się lista, a także pełne informacje na temat dziesięciu najlepszych noży survivalowych. Oceny te są oparte na jakości, cenie i cechach noży.

#10. US ARMY KA-BAR

Oznaczony jako nóż dla armii USA. Cechuje się gładką krawędzią tnącą, pełnym trzpieniem i skórzaną rękojeścią. Wyposażony jest w blisko 18 centymetrowe ostrze wykonane ze stali węglowej 1095 cro van.

Ten nóż waży nieco ponad 300 g, ma 30 cm długości i jest wyposażony w skórzaną pochwę.
Ostrze jest grube, wykonane z bardzo twardej, trwałej stali i jest bardzo ostre zaraz po wyjęciu z pudełka. Pochwa, która przychodzi z tym nożem, nie jest tak dobra, jak pokrowce Kydex, które można zamówić osobno, ale nie mamy absolutnie żadnych skarg na KA-BAR US Army Fighting / Utility Knife Straight Edge.

KA-BAR wykorzystuje trzyetapowy proces obróbki cieplnej, co zapewnia, że jego ostrza są trwałe i zapewniają optymalną wydajność. Ten trzyetapowy proces obejmuje prowadzenie ostrza przez piec przenośnikowy przez około godzinę, zamrażanie ostrza do –84 stopni Celsjusza, a następnie nagrzewanie ostrza przez około siedem godzin w piecu (proces zwany odpuszczaniem). Wszystkie noże KA-BAR są następnie poddawane procesowi wieloetapowej inspekcji przed zatwierdzeniem do wysyłki.

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

#9. BUCK KNIVES 0070BKSBH BUCK HOOD THUG KNIFE

18 centymetrowe ostrze typu drop point wykonane ze stali 5160. Wymienna, fakturowana rękojeść i dożywotnia gwarancja noża Buck Knives 0070BKSBH Buck Hood Thug Knife sprawiają, że jest on wart swojej ceny.

Cechy tego noża obejmują:

  • ostrze pokryte proszkowo zapewnia odporność na korozję
  • System redukcji wstrząsów („SMS”) zintegrowany z uchwytem, aby zmniejszyć wstrząsy i marnowaną energię
  • bezpieczne i wygodne uchwyty Micarta
  • wytrzymała, kompatybilna z systemem M.O.L.L.E., czarna nylonowa osłona
  • ostrze o grubości 4,7 mm.

Ten nóż dobrze się układa w ręce i wyraźnie był tworzony z myślą o survivalu, a ponieważ został zaprojektowany przez Rona Hooda i wyprodukowany przez Bucka, możesz być pewien, że otrzymujesz wytrzymały, wysokiej jakości nóż.

#8. ONTARIO 7500 BLACKBIRD SK-5 WILDERNESS SURVIVAL KNIFE

Nóż survivalowy Ontario 75000 Blackbird SK-5 Wilderness wykonany jest ze stali 154CM. Nóż posiada ostrze o długości 12,7 cm i grubości 3,3 mm o gładkiej krawędzi tnącej i waży tylko 238 gramów.

Ten nóż jest trwały, wygodnie leży w dłoni i jest solidnym narzędziem survivalowym. Do tego dochodzi wytrzymała, kompatybilny z systemem M.O.L.L.E pokrowiec z wkładką z tworzywa sztucznego i otworem odpływowym. Nóż w momencie rozpakowania jest ostry jak brzytwa i ma doskonałą wagę.

Nóż został zaprojektowany przez Paula Sheitera, właściciela Hedgehog Leatherworks. Motto firmy brzmi: „When in Doubt: Throw it Out” (Jeśli masz wątpliwości: wyrzuć to). Zgodnie z tą mantrą zapewnienia jakości, pan Sheiter stworzył, a Ontario wyprodukowało nóż survivalowy wysokiej jakości.

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 


#7. BUCK 65 HOOD PUNK KNIFE

Ten wielofunkcyjny, ultralekki nóż survivalowy wyposażony jest w ostrze wykonane ze stali 5160 z powłoką proszkową. Rękojeść charakteryzuje się głębokim rowkiem na palce i osłoną. Nóż objęty jest dożywotnią gwarancją.
Buck 65 Hood Punk Knife został zaprojektowany przez eksperta survivalu – Rona Hooda, a wyprodukowany został z jakością i kunsztem firmy Buck. Wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych i wart każdego centa w cenie 105 USD, ten nóż został zbudowany dla prawdziwego survivalisty.

Nóż jest wyposażony w wytrzymały nylonowy pokrowiec, kompatybilny z systemem M.O.L.L.E, z dodatkową, przednią saszetką. Nóż posiada wymienną rękojeść Micarta i ostrze zintegrowane z systemem amortyzacji wstrząsów („SMS”), aby zmniejszyć wstrząsy i nie marnować energii podczas użytkowania.

Nasze uwagi co do noża; ostre krawędzie uchwytu i osłona, która trochę odbiega od standardów jakości Buck’a.

#6. GERBER BEAR GRYLLS ULTIMATE PRO FIXED BLADE SURVIVAL KNIFE

Nóż survivalowy Gerber 31-001901 Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade to ponad 25 cm stali premium narzędziu survivalowym.
Ostrze typu drop point o długości 12,2 cm, z gładką krawędzią tnącą i pełnym trzpieniem, przymocowany gwizdek ratunkowy i przestrzeń w pochwie na kieszonkowy przewodnik “Priorities of Survivalautorstwa Bear’a Grylls’a, który otrzymasz wraz z nożem, sprawiają że Gerber Bear Grylls Ultimate Pro Fixed Blade to prawdziwe narzędzie survivalu.

Nóż ten wyposażony jest w dobrze wykonaną osłonę zaprojektowaną dla zarówno prawo, jak i leworęcznych osób. Osłona wyposażona jest w ostrzałkę, otwór w dnie umożliwiający odprowadzanie wody i krzesiwo. Kieszonkowy przewodnik nie tylko informuje Cię, ale także pokazuje, jak wykonywać potencjalnie ratujące życie zadania, takie jak budowanie schronienia, zbieranie wody, rozpalanie ognia i nawigacja bez kompasu. I jest wodoodporny!

Nasza jedyna uwaga jest taka, że nóż jest trochę ciężki.

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

#5. SOG SE37-K SEAL TEAM ELITE KNIFE

Nóż SOG SE37-K Seal Team Elite Knife został przetestowany i zatwierdzony przez Navy SEAL w jednym z najbardziej rozbudowanych programów testowych, z których rząd USA kiedykolwiek korzystał.
Ten 31-centymetrowy nóż survivalowy z niemal 18-centymetrowym ostrzem ząbkowanym ze stali nierdzewnej AUS8 i przedłużonym trzpieniem jest dostępny za 105 $.

SOG Specialty Knives został założony w 1986 r. przez Spencera Frazera, aby uczcić pamięć o nożu Bowie, noszonym przez oddziały amerykańskie w Wietnamie, zwanym MACV-SOG. Obecnie seria noży SOG Specialty Knives została przetestowana w terenie i sprawdzona przez amerykańskie jednostki specjalne, a także uznana za najlepszy wybór US Navy SEALs.

Funkcje tego noża obejmują:

  • Częściowo ząbkowane ostrze ze stali nierdzewnej AUS8
  • Powłoka ostrza z azotku tytanu (TiN)
  • przedłużony trzpień do wybijania szyb i wbijania
  • wytrzymały uchwyt Zytel
  • wytrzymały pokrowiec Kydex kompatybilny z sytemem M.O.L.L.E

Nóż ten znalazł się na liście 10 najlepszych noży survivalowych ze względu na swoją jakość i wszechstronność, jednak jego cena utrzymuje go poza top 3.

21 z 26 recenzentów przyznało SOG Specialty Knives & Tools SE37-K Seal Team Elite Knife 5 z 5 gwiazdek nazywając ten nóż „swoim nowym ulubionym nożem„, „najlepszym nożem, jaki posiadałem” i „nożem moich marzeń! „.

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

#4. TOPS KNIVES HAWKES HELLION SURVIVOR FIXED BLADE KNIFE

Ten warty 160 dolarów nóż zawiera stałe, 23-centymetrowe ostrze z typu tanto, z pełnym trzpieniem, wykonane ze stali węglowej 5160. Nóż wyposażony jest w czarną rękojeść Micarta, a także czarny nylonowy pokrowiec. Całkowita długość noża wynosi 37,5 cm.

Noże Tops są ręcznie robione i zaprojektowane przez zespół survivalistów, w skład których wchodzą instruktorzy sztuk walki, członkowie SWAT, oficerowie taktyczni i pedagodzy. Noże są produkowane w USA. Choć nóż jest trochę drogi (160 USD), to, według jego posiadaczy, jest wart każdego grosza.

5 z 5 recenzentów przyznało temu nożowi najwyższą ocenę 5 gwiazdek. Jeden z recenzentów twierdzi: „najlepszy nóż, z jakim kiedykolwiek się spotkałem!”

Ten nóż jest numerem 4 na naszej liście 10 najlepszych noży survivalowych, ponieważ jego znaczna cena i rozmiar sprawiają, że wypada poza czołową 3.

#3. KA-BAR BECKER BK2 CAMPANION FIXED BLADE KNIFE

 

 

Kosztujący 70 dolarów Ka-Bar Becker BK2 Campanion Fixed Blade Knife ma stałe ostrze o grubości 6 mm i długości 14 cm. Ostrze wykonane jest ze stali cro-van 1095, łatwej do ostrzenia stali węglowej.

Dzięki długości całkowitej 26,7 cm nóż ten jest łatwym do przenoszenia i w użyciu nożem survivalowym dla myśliwych, wędkarzy i wczasowiczów. Nóż jest wyposażony w trwałą nylonową powłokę, która pomaga zachować ostrość noża. Zawiera także otwór na smycz.

Projektant tego noża, Ethan Becker, jest człowiekiem, który zaczął projektować swoje noże we wczesnych latach 80-tych dla swojej firmy, Becker Knife and Tool. Pan Becker projektuje noże, które zawsze chciał dla siebie.

Zaletami noża są solidna konstrukcja, łatwe do ostrzenia ostrze i niska cena 70 dolarów. Jednak ze względu na swoją wagę, niecałe 0,5 kg, Ka-Bar Becker BK2 Campanion Fixed Blade Knife trafia na 3 pozycję na naszej liście.

619 recenzentów przyznało temu nożowi łączną ocenę 4,5 na 5 gwiazdek. Jeden z recenzentów określił nóż jako „poważny kawałek metalu„, podczas gdy inni określali go jako „najbardziej wytrzymałe, najtrwalsze ostrze noża do survivalu/biwaku” i „dobre solidne narzędzie, które powinno przetrwać kilka żyć „.

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

#2. GERBER 22-01400 LMF II SURVIVAL KNIFE – COYOTE BROWN

Ten wytrzymały, wszechstronny, wykonany w USA nóż survivalowy wyposażony jest w osłonę wykonaną z balistycznego nylonu i zawiera wbudowaną ostrzałkę, i dostępny jest niesamowitą cenę 70 dolarów.

Gerber 22-01400 LMF II Survival Knife został przetestowany w terenie oddziały armii USA, dzięki czemu możesz być pewny, że zapewni on wysoką wydajność, jakiej potrzebujesz w niemal każdej sytuacji awaryjnej.

Zaprojektowany przez byłego wojskowego Jeffa Freemana, nóż ten to 25,5 cm czystego rzemiosła. Od 1939 r. Gerber Legendary Blades zapewnia konsumentom popularne, niezawodne noże. Noże Gerber są zaprojektowane i wyprodukowane w USA, a każdy z nich jest objęty dożywotnią gwarancją Gerber.

Jakość, cena i świetny design czynią ten nóż numerem 2 na naszej liście.

117 recenzentów przyznało temu nożowi łącznie 4,5 na 5 możliwych gwiazdek. Recenzenci nazywają ten nóż „niesamowitym„, „najwyższej jakości„, „innowacyjnym” i „świetnym nożem w niesamowitej cenie”. Wszyscy zdają się zgadzać, że ten nóż jest nożem survivalowym o wysokiej wytrzymałości.

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

#1. KA-BAR BECKER BK3 TAC TOOL FIXED BLADE KNIFE

Kosztujący 85 $ Ka-Bar Becker BK3 Tac Tool Fixed Blade Knife cechuje 18-centymetrowe ostrze, wykonane ze stali węglowej cro-van 1095, i jest przeznaczony do rozbijania, siekania, wbijania i cięcia. Nóż ten zawiera częściowo ząbkowane ostrze, przecinak do pasów bezpieczeństwa i czarną rękojeść z gatunku grivory oraz wytrzymałą osłonę.

Nóż Ka-Bar Becker BK3 Tac Tool Fixed Blade Knife posiada ostrze z pełnym trzpieniem, pasuje wygodnie w dłoni i został zaprojektowany z myślą o użyteczności i wytrzymałości. Chociaż nie chcesz go nosić jako noża codziennego, z jego solidną konstrukcją i użytecznością, ten nóż jest wspaniałym narzędziem do survivalu.

Ten nóż to pięknie wykonane dzieło sztuki! Jego trwałość, funkcjonalność i bezkonkurencyjna cena sprawiają, że Ka-Bar Becker BK3 Tac Tool Fixed Blade Knife to nasz wybór numer jeden dla noża survivalowego.

83 recenzentów nadaje Ka-Bar Becker BK3 Tac Tool Fixed Blade Knife w sumie 4,6 na 5 gwiazdek, opisując go jako solidne, „prawdziwe narzędzie do prawdziwych zadań” i „ostateczne” narzędzie do przetrwania i ratownictwa.

 

—>SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

Wniosek co do najlepszego noża survivalowego

Podsumowując, ostrzej.pl, zaleca, aby Twoim najlepszym nożem survivalowym był taki ze stałym ostrzem, wykonany z łatwo ostrzącej się stali, z pełnym trzpieniem i aby był wystarczająco masywny, by można nim było uderzać. Ka-bar Becker BK3 jest ulubionym nożem autora, ponieważ może być przydatny w wielu sytuacjach. Mam nadzieję, że ten artykuł na temat najlepszego noża survivalowego był dla Ciebie pomocny.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.