Menu

Survivalowa maczeta rosyjskiego Specnazu


Amerykanie wydali 10 milionów dolarów na opracowanie długopisu, który działałby w kosmosie; Rosjanie użyli ołówka. To dziwne rosyjskie narzędzie survivalowe ma więcej zastosowań niż jakikolwiek amerykański nóż survivalowy i może uratować życie w dziczy lub środowisku miejskim. Możesz nim młotkować, siekać, ciąć, podważać, piłować, a nawet używać go jako linijki.

 

Co to jest Specnaz?

Specnaz to rosyjska grupa sił specjalnych. Powstała w czasie II wojny światowej, aby sprostać wymaganiom niekonwencjonalnej wojny. Ich głównymi zadaniami były tajne wyburzenia, misje snajperskie i rekonesans. Specnaz wyróżniał się bordowymi beretami – podobnie jak amerykańscy Rangersowie noszą zielone berety. Dziś Specnaz robi wszystko, od zwalczania terroryzmu po cywilne i wojskowe działania policyjne.

Potrzeba nowego narzędzia survivalowego

W latach pięćdziesiątych, w okresie zimnej wojny, Spetsnaz potrzebował narzędzia, które mogłoby rąbać, ciąć, podważać, piłować i wykonywać wszystkie inne zadania w terenie. Narzędzie musiało spełniać rolę maczety w gęsto zarośniętych obszarach roślinnych, a także musiało służyć jako nóż przy pracy w obozie. Musiało także poradzić sobie z zadaniami jakie czekają żołnierzy w garnizonie

Narzędzie mogło być używane przez zestrzelonych pilotów, żołnierzy polowych i wszystkich innych, którzy potrzebowali dobrego noża. Narzędzie musiało być małe i lekkie, ponieważ żołnierze będą go nosić na długie marsze (20+ km dziennie). Czy istnieje takie narzędzie, które pasowałoby do wszystkich tych kryteriów?.

Maczeta Specnazu

Oryginalna maczeta Specnazu miała zakrzywione ostrze, które było bardzo ciężkie. Wyglądała trochę jak Kukri. Końcówka jest płaska i może być używana jako podważnik. Grzbiet ma ząbkowany brzeg, którego można używać jako piły. Uchwyt jest pusty i może pomieścić rzeczy takie jak zapałki.

Wady oryginalnej maczety Specnazu

Oryginalna maczeta Spetsnaz została wykonana z super twardej stali węglowej, która jest niezwykle trudna do wyostrzenia. Rosyjskie środowiska zwykle nie były wilgotne, więc rdza nie była wielkim problemem. Ponadto, miękki metal pogorszyłby funkcję podwarzającą.

Wydrążony uchwyt sprawiał, że nóż wydaje się bardzo, bardzo ciężki. Nóż nie jest w ogóle zbalansowany. Dobrze, jeśli chcesz ścinać drzewo, ale źle, jeśli chcesz wykonać delikatniejszą pracę. Uchwyt jest kwadratowy. Ręka boli, gdy używasz go przez długi czas. Z pewnością nie jest to najwygodniejszy uchwyt.


ReklamaUlepszona maczeta Specnazu

Kizlyar, jeden z oryginalnych producentów, wyprodukował zaktualizowane modele oryginalnej maczety. Dwoma popularnymi modelami są dziś Alligator oraz Kaiman. Oba mają kształt podobny do oryginału, ale stal, rączka i osłona uległy poprawie. Obie wersje nie mają już ząbkowanego grzbietu.

Po lewej – „Alligator”, po prawej – „Kaiman”

Kosztują około 250-300 USD, jeśli kupujesz je w USA. Są również trudne do znalezienia w Internecie. Możesz czasami znaleźć je na sprzedaż na witrynach takich jak eBay lub w sklepach tematycznych.

Amerykańskie wersje maczety Specnazu

Istnieje niewielkie zapotrzebowanie na narzędzie takie jak maczeta Specnazu. Amerykańscy producenci noża Kabar i Ontario odpowiedzieli na nie modelami BK3 i SP8.

KABAR BECKER BK3 URBAN SURVIVAL TOOL

BK3 to nóż o masie 600 g wyprodukowany w USA. Ma 32 cm długości i jest wykonany ze stali 1095 Cro-Van. Nóż jest przeznaczony do rozbijania okien, odcinania linki 550, otwierania skrzynek i drzwi, ścinania drewna i gwoździ. Jest to w zasadzie maczeta Specnazu na rok 2020.

Ma 4,5-gwiazdkową recenzję na Amazonie i jest dostępny za niższą cenę niż Kizlyar Alligator lub Kayman.

ONTARIO SP8 SURVIVAL TOOL

Ontario produkuje wiele świetnych noży i jest to kolejny znakomity nóż. SP8 waży 630 gramów i ma 38 cm długości. Tnie, rąbie, podważa, rozbija. Dostępny jest z osłoną cordura i jest wykonany ze stali węglowej 1095.

Ma 4.5 gwiazdki na Amazonie i można go kupić za 59 USD.

 

Wnioski dotyczące maczety Specnazu

Jeśli szukasz doskonałego narzędzia do przetrwania, które można wykorzystać zarówno jako nóż, jak i maczetę, sprawdź współczesne odpowiedniki maczety Specnazu takie jak SP8 z Ontario lub BK3 autorstwa Kabar. Możesz także kupić podobne narzędzia z Rosji, ale spodziewaj się wysokiej ceny.

Tags:
One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.