Menu

Czym jest Balisong


Czy obiło Ci się kiedyś o uszy słowo Balisong i zastanawiałeś się co to jest? W tym artykule znajdziesz informacje na temat noży typu balisong.

BALISONG

Balisong to nóż kieszonkowy z dwoma uchwytami, które obracają się w taki sposób, że ostrze może być ukryte wewnątrz dwóch uchwytów. Balisong jest również bardziej znany jako nóż motylkowy. Uważa się, że balisong wywodzi się z Filipin, a dokładniej miejscowości o nazwie Balisung (znajdującej się w rejonie Barangas). Otwarty nóż symbolizuje trzy wierzchołki trójkąta oznaczające Niebo, Ziemię i Wodę. Sama nazwa Balisong oznacza „Śpiew motyla”

HISTORIA

Nóż w stylu Balisong powstał na Filipinach jako broń do samoobrony oraz narzędzie do użytku codziennego. Noże były używane do celów praktycznych i rozrywkowych. Podrzucanie, wykonywanie ewolucji nożem balisong jest znane jako sztuka rozrywki. Nikt nie jest całkowicie pewien, skąd wzięła się nazwa „balisong”, jednym z najpowszechniejszych przekonań jest, że pochodzi ona od słów języka Taglag Baling Sungay, który bezpośrednio przekłada się na składany / złamany róg. Jest to o tyle ważne, że pierwotnie noże na Filipinach były wykonane z rogów jeleni i karibu.

Są też mniejszości, które uważają, że nóż w stylu balisong pochodzi z Francji, a nawet USA, a model noża został przywieziony do innych części świata (np. Filipin czy wspomnianej Francji), gdzie szybko stał się popularny i rozpoczęto jego produkcję .


Reklama



BUDOWA

Najczęściej konstruowane są dwa sposoby: „channel” i „sandwich”.

Konstrukcja „channel” jest powszechnie uważana za silniejszą z dwóch typów. Tutaj główne części rączki składają się z jednego kawałka materiału. Rękojeść ma rowek na wskroś poprzez rzeźbienie lub odlewanie, w którym ostrze spoczywa, gdy nóż jest złożony.
Konstrukcja typu „sandwich” jest bardziej powszechna w tanich nożach bądź noach ballisong dla początkujących. To tam nóż składa się z wielu różnych elementów warstwa po warstwie. Jest on albo skręcany albo przypięty do trzymania razem.

Początkowo ostrza balisong zostały wykonywane z przetworzonych części samochodowych (czasem nawet z części torów kolejowych)

BALISONG ewolucje / triki

Jedną z najbardziej popularnych rzeczy związanych z balisongiem jest uczenie się wykonywania ewolucji.  Najlepszym sposobem, na naukę jesy oczywiście trenowanie na bailosungu treningowym, czy na bailsongu dla początkujących. Nóż treningowy balisong ma stępione ostrze, więc nie obetniesz palców podczas ćwiczeń. Zaletą noży treningowych balisong jest to, że są one stosunkowo tanie. Co może sprawić, że balisong stanie się świetnym hobby niewymagającym ogromnych wkładów pieniężnych.

STATUS LEGALNOŚCI

Ponieważ balisong ma wielki potencjał jako broń, nierzadko zdarza się, że większość krajów ma wiele praw, które go otaczają. Upewnij się i sprawdź prawo, by wiedzieć co możesz i czego nie możesz zrobić ze swoim balisongiem aby nie wpaść w kłopoty.

WNIOSEK

Jeśli jesteś typem osoby, która lubi szpanować sztuczkach przed swoimi kumplami, to balisong będzie idealny. Będzie też w sam raz jeśli potrzebujesz prostego noża do codziennego użytku. Balisongi są również świetnym prezentem dla tych miłośników noży, którzy mają każdy standardowy scyzoryk, jaki kiedykolwiek istniał, i chcesz, im podarować coś niezwykłego. Mogą zapewnić wiele godzin rozrywki dla każdego użytkownika

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.