Menu

Czym jest stal AUS-8A?

Jeśli będziesz kupować nowy nóż, zauważysz, że na rynku jest mnóstwo rodzajów stali. Co sprawia, że jeden typ stali jest lepszy od drugiego? Czym jest stal AUS-8a i czym się różni od innych stali na rynku? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Stal nierdzewna a stal węglowa

Istnieją dwie główne kategorie stali: nierdzewna i węglowa. Stal nierdzewna jest bardzo odporna na rdzewienie, ale łatwo się tępi. Stal węglowa utrzymuje ostrość ostrza, ale łatwo rdzewieje. Większość masowo produkowanych stali znajduje się gdzieś pomiędzy.

Jednakże, jeśli przeczytasz opisy noży, będą one mówić o tym, jak to stal używana do wykonania danego noża jest bardzo „wyjątkowa” w porównaniu do innych dostępnych na rynku. Nie daj się oszukać. Prawie cała stal używana do noży pochodzi od garstki dostawców stali. Ta zasada odnosi się zarówno do noży amerykańskich, jak i europejskich. Większość producentów ostrzy hartuje stal, aby dodać dodatkowe właściwości, ale nie zmieni ona drastycznie właściwości stali.

Czym jest stal AUS-8A

AUS-8a to prawie to samo, co AUS-8. Często nazywana jest również stalą 8a. Tym, co różni AUS-8a od AUS-8, jest to, że stal ta została poddana obróbce cieplnej. Jest to jednak ta sama stal z tym samym składem metali. Zarówno AUS8, jak i AUS8a są bardzo podobne do stali serii 440. Seria 440 jest produkowana przez amerykańską firmę, podczas gdy linia AUS jest produkowana przez japońską firmę. Niektóre rodzaje stali AUS produkowane są w Chinach.

Zalety i wady stali AUS-8A

Stal AUS-8 jest podobna do stali 440. Zawiera wanad w celu nadania stali większej twardości. Stal AUS-8a jest bardzo łatwa do naostrzenia, ale szybko się tępi. Niektórzy recenzenci w internecie twierdzą, że stępi się od samego kontaktu z tlenem. Inni twierdzą, że używali jej codziennie w pracy i ostrzyli ją tylko raz w tygodniu. Jakość ostrza zależy w dużej mierze od producenta. AUS-8a bardzo dobrze znosi rdzę. Podobnie jest w przypadku stali 440.


ReklamaNoże, które zazwyczaj korzystają ze stali AUS-8A

Firma SOG Knife regularnie używa stali AUS-8. Kabar używa go w swojej serii noży Dozier. Cold Steel używa go w serii SRK. CRKT wykorzystuje w swojej serii Van Hoyi w wielu innych nożach. Niektóre noże Gerber również używają AUS-8a.

Wnioski co do stali AUS-8A

Stal 8a jest świetna, jeśli szukasz dobrej jakości noża. Nie będzie działać tak dobrze, jak wysokiej jakości stal narzędziowa, i nie znajdziesz jej u producentów noży, takich jak Benchmade. Jest bardzo podobna do stali 440 i jest często stosowana w wielu produkowanych masowo nożach. Stal 440 jest również stosowana w maczetach.

Czy masz jakieś inne pytania dotyczące typów stali? Zadaj je w polu komentarzy poniżej, postaramy się na nie odpowiedzieć.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.