Menu

Gaz pieprzowy do samoobrony

gaz pieprzowy

Oto scena: idziesz do domu z imprezy – jest późno i jesteś sam. Wtedy ktoś Cię napada. To może się zdarzyć każdemu. I niezależnie od motywu ataku, chcesz być przygotowany. Zapoznanie się z właściwymi technikami samoobrony może potencjalnie uratować życie, ale możesz również bronić się mając gaz pieprzowy.

Co to jest gaz pieprzowy i jak go używać?

Gaz pieprzowy jest silną substancją zawierającą kapsaicynę, pochodną pieprzu cayenne. Znany również pod nazwą Oleoresin Capsicum (OC), po rozpyleniu w oczach powoduje ogromne uczucie pieczenia – obezwładniając napastnika i pozwalając na bezpieczną ucieczkę.

Kapsaicyna – składnik ten jest całkowicie bezzapachowy i pozbawiony smaku, ale jest na tyle silny, że daje efekty, których szukasz. Nawet niewielkie ilości tego składnika są w stanie zapewnić wyjątkowo silną reakcję u każdego, kto znajduje się w polu rażenia.

Rodzaje gazów pieprzowych:
Tradycyjny gaz pieprzowy
jest umieszczony w specjalnym pojemniku który pozwala na rozpylanie go w postaci mgiełki (jak dezodorant). Inną wersją jest gaz pieprzowy  z barwnikiem UV z dokładnie tym samym działaniem zwykłego aerozolu, ale zawiera również barwnik UV. Gaz pieprzowy z barwnikiem UV nie tylko obezwładni twojego sprawcę kapsaicyną, ale także pozwala na zidentyfikowanie oprawcy później – ciężko zmyć barwnik UV

Jak używać gaz pieprzowy

Właściwe stosowanie gazu pieprzowego jest niezwykle ważne. Jeśli nie używasz go właściwie, możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie, a jeśli jesteś w sytuacji w której musisz użyć gaz pieprzowy, na pewno nie chcesz skończyć w jeszcze większych tarapatach. Dzięki zrozumieniu zasad i sposobów używania gazu pieprzowego będziesz w stanie zachować pewność siebie podczas niebezpiecznej sytuacji.

Jest wiele różnych rodzajów pojemników z gazem pieprzowym – większość pojemników posiada na górnej części „spust”, który wyrzuca zawartość pojemnika. Pojemnik należy skierować w kierunku napastnika i wyrzucić jego zawartość będąc w odpowiedniej odległości od atakującego.

Pojemniki mogą wyrzucić gaz na różne odległości – ich zasięg wacha się od 2 metrów do 10 metrów.
Informacja o zasięgu danego gazu pieprzowego powinna być umieszczona na jego etykiecie.

Kolejną ważną rzeczą którą należy mieć na względzie używając gazu jest czynnik atmosferyczny. Każdy gaz zadziała w odpowiednich warunkach atmosferycznych czy też w pomieszczeniach w inny sposób. W wietrze dni gaz pieprzowy nie będzie wystarczająco skuteczny. Uważaj, by nie rozpylać gazu pieprzowego pod wiatr – inaczej będziesz miał okazję sprawdzić jego działanie na sobie.

Co pomaga na gaz pieprzowy

Jeśli miałeś nieszczęscie znaleźć się w polu rażenia gazu pieprzowego, tutaj znajdziesz informacje jak się szybko uporać z jego skutkami. Konieczne jest zdjęcie skażonego ubrania, biżuterii oraz okularów czy soczewek kontaktowych.

1. Mruganie
Pierwsza rzecz którą możesz zrobić, a nawet powinieneć. Szybkie mruganie, a dokładniej łzy, pomogą w wypłukaniu kaspaicyny.

2. Nie woda – a mleko
Użyj mleka do usunięcia kapsaicyny. Sama woda nie sprawdza się wystarczająco dobrze w usuwaniu gazu. Co prawda mleko nie jest w stanie całkowicie jej usunąć, ale złagodzi pieczenie. Zamocz podrażnione części ciała w misce z mlekiem, albo produktem na bazie mleka ( ewentualnie nawilż chusteczki mlekiem i przemywaj nimi skórę).

3. Woda + płyn do mycia naczyń

Dobry sposobem na usunięcie gazu pieprzowego jest wykorzystanie łagodnego płynu do naczyń i wody ( ¼ łagodnego środku do mycia i ¾ zimnej wody). Najlepiej przygotuj około 3-4 litrów tej mieszaniny.

Po przygotowaniu mieszaniny wlej ją do dużej miski i zanurz twarz na około 20 sekund. Wykonaj tę czynność co najmniej 10 razy. Pamiętaj, aby zmieniać wodę po każdym płukaniu.

Nie należy gwałtowanie i mocno przecierać twarzy, woda powinna być letnia lub zimna, nie ciepła, gdyż może wzmóc uczucie pieczenia. Nie należy smarować się żadnymi tłustymi kremami, czy balsamami, gdyż sprawią, że OC wchłonie się w naszą skórę jeszcze szybciej. Warto zastanowić się również nad skorzystaniem z profesjonalnych środków do dekontaminacji, które w znacznym stopniu mogą skorcić czas działania gazu.

Gaz pieprzowy na ubraniu.

Rzeczy skażone gazem pieprzowym należy natychmiast zdjąć. Plamy które pozostały na ubraniu można pozbyć się odplamiaczem.

Czy gaz pieprzowy jest legalny w Polsce?

czy maczeta jest legalna

Tak, gaz pieprzowy jest legalny w Polsce i dostępny bez pozwolenia. Aby kupić go, musisz jedynie ukończyć 18 lat. Opisuje to art. 11. Ustawy o broni i amunicji:

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

 1. posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni,
 2. gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów,
 3. dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej,
 4. dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych
 5. używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
 6. posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
 7. posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
 8. posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA,
 9. używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.
 10. posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych,
 11. posiadania broni pneumatycznej.

*Pistolety gazowe nie podlegają pod kategorię miotaczy gazu, ale są już bronią gazową, na którą należy posiadać odpowiednie zezwolenie.

Także, na gaz pieprzowy pozwolenie nie jest potrzebne.

Kiedy używanie gazu pieprzowego jest dozwolone?

Nie możesz używać gazu pieprzowego w dowolnej sytuacji. A więc kiedy można użyć  gaz pieprzowy?
Możesz go bez skrupułów użyć gdy odpierasz bezpośredni i bezprawny zamach na dobro własne lub innej osoby, nie popełniasz przestępstwa. Jeśli doszłoby do przekroczenia granic obrony koniecznej, możesz zostać osobą uniewinnioną –  sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary bądź ją całkowicie likwiduje.

Nie możesz użyć gazu pieprzowego w sytuacji: 
– jeśli osoba nie wykonuje wobec Ciebie agresywnego ruchu
– kiedy używasz gazu pieprzowego na napastniku już po jego unieszkodliwieniu.


Reklama 

Najlepszy gaz pieprzowy do samoobrony

Jeśli zastanawiasz się, jaki kupić gaz pieprzowy, poniżej znajdziesz listę kilku najczęściej polecanych produktów.
Na podstawie tej listy z łatwością podejmiesz decyzję jaki gaz do samoobrony wybrać, oraz sprawdzisz ile kosztuje gaz pieprzowy.

1. SABRE 3-IN-1 Pieprz w sprayu

Gaz pieprzowy marki Sabre

Ten gaz pieprzowy cieszy się zaufaniem funkcjonariuszy organów ścigania w Ameryce, ma zasięg opryskujący 10 stóp i dostarcza nieprzyjemnego połączenia sprayu z pieprzem, gazu łzawiącego i barwnika UV, aby pomóc ci udaremnić atak i uciec z niebezpieczeństwa.

Unikalna funkcja: Wyposażony jest w klips do paska.

Podsumowanie:

Sprzedawca: SABRE 3-IN-1 Pepper Spray jest numerem jeden jako Best Seller na Amazonie.
Siły policyjne: Jednostki policji używają tej marki do krępowania przestępców i kontrolowania większej grupy osób.
3 w 1. Do tego dochodzi mieszanka gazu pieprzowego, gazu łzawiącego i barwnika UV.
Zasięg 10 stóp. Nie musisz zbliżać się zbyt blisko atakującego, aby użyć gazu pieprzowego
Klip. Pozwala na trzymanie jazu pieprzowego w zasięgu ręki, zakładając klip na ubranie – głównie do paska od spodni.
Duża pojemność. Pojemność pozwala użycie gazu ok. 35 razy.

2. Kuros! Gaz pieprzowy brelok

Kuros! jest jedną z lepszych firm tworzącą produkty do samoobrony. Kupując Kuros ! gaz pieprzowy brelok, Twój zakup pomaga kobietom w krajach trzeciego świata – część zysku przeznaczana jest na zakup gazu pieprzowego dla kobiet w danych krajach, dzięki czemu mogą one bronić się w razie napaści na tle seksualnym i przemocą.

Unikalna funkcja: „Gaz pieprzowy do kluczy” – ten gaz piperzowy ma breloczek dzięki czemu możesz przypiąć go do kluczy, paska, lub torby

Podsumowanie:

Wielkość: Przeznaczony do używania na pęku kluczy, pojemnik z pieprzem jest na tyle mały, że można włożyć go do kieszeni.
Dotacja: Kuros! przekazuje część swoich produktów kobietom w krajach rozwijających się, aby pomóc im w zapobieganiu przemocy seksualnej i przemocy.
Brelok do kluczy: Możesz przypiąć gaz piperzowy do kluczy, torby lub ubrania.

Wady: Mniejsza pojemność. Pozwala na użycie 25 razy -10 razy mniej niż w innych modelach.

->SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

3. SABRE gaz pieprzowy w żelu

Jest to drugi produkt firmy SABRE, który pojawi się na tej liście i nie bez powodu. Jest to gaz pieprzowy w żelu, który łatwo przylega do twarzy i jest odporny na czynniki środowiskowe, takie jak wiatr i deszcz. Plus, jego zasięg jest najdłuższy na tej liście.

Unikalna funkcja: Ten gaz pieprzowy w żelu może ma zasięg do 18 stóp.

Podsumowanie:

Pokrowiec: Pokrowiec z materiału pozwala na przyczepienie go do ubrania i ukrywanie gazu pieprzowego w żelu.
Używanie: Żel można bezpiecznie używać w pomieszczeniach. Żel jest trudniejszy do zmycia przez intruza.
Wodoodporność. Gaz pieprzowe w żelu jest bardziej odporny na wodę i warunki pogodowe niż zwykłe gazy pieprzowe
Zasięg: Ten gaz pieprzowy w żelu ma zasięg do 18 stóp.

4. Gaz pieprzowy na nadgarstek „Wrist Saver”

Często nazywany „Gaz pieprzowy do biegania”

Gaz pieprzowy na nadgarstek jest jednym z najlepszych gazów pieprzowych dla biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów i osób, które chcą mieć gaz jak najbliższym zasięgu ręki. Jest on sprzedawany z opaską na nadgarstek, do którego możesz przytwierdzić gaz.

Unikalna funkcja: Nałóż ten gaz pieprzowy na nadgarstek, aby w razie potrzeby mieć do niego szybki dostęp.

Podsumowanie

Noszenie: Ten gaz pieprzowy został zaprojektowany z myślą o biegaczach, rowerzystach i ludziach, którzy chcą mieć szybki dostęp do sprayu do samoobrony – opaska zakładana na nadgarstek pozwala na szybkie wyciągnięcie gazu pieprzowego i użycie go.
Zasięg: Posiada zasięg do ok. 10 stóp
Pojemność: Jest to mała butelka z rozpylaczem do pieprzu (o połówce uncji). Pojemność pozwala na użycie gazu 10-20 razy
Opaska: Sama opaska ma nie tylko miejsce na gaz pieprzowy ale i również miejsce na identyfikator.
Lampka ledow: Światło na opasce ułatwia zobaczenie tego, co robisz, a także ułatwia kierowcą zauważenie Cię po zmroku.

5. Fox Labs Mean Green Gaz Pieprzowy


Fox Labs Mean Green gaz pieprzowy to jeden z najlepiej ocenianych produktów na Amazonie z wielu powodów. Po pierwsze, jest to kompaktowa broń samoobrony, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca ani nie kosztuje mnóstwa pieniędzy. Choć nie jest wyposażony w dodatkowe gwizdki, alarmy, czy brelok, nadal jest poręcznym urządzeniem do przechowywania w torbie lub samochodzie.

Unikalna funkcja: The Mean Green posiada barwnik w kolorze zielonym, dzięki czemu po użyciu gazu na napastniku, łatwo będzie policji go szybko zidentyfikować.

Podsumowanie

Zasięg: 12-18 stóp.
Zielony barwnik. Pozwala zidentyfikować atakującego po użyciu gazu pieprzowego.
Wielkość: Pojemnik ma niewiele ponad cztery cale długości, dzięki czemu łatwo można go wsunąć do torebki lub kieszeni.

->SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

6. SABRE – gaz pieprzowy w długopisie

Gaz Pieprzowy w długopisie z firmy Sabre jest ciekawym sposobem na ukrycie gazu. Dyskretny i nowoczesny spray w pojemniku przypominającym długopis to praktyczny i preferowany sposób, aby wielu mogło nosić go do ochrony.
Ten gaz pieprzowy wystarczy na 15 użyć chroniących przed wieloma zagrożeniami i zapewnia ochronę w bezpiecznej odległości dzięki  zasięgowi 2 metrów. Strategiczny pojemnik w kształcie długopisu wyposażony jest w ochronną nakładkę na długopis, zapobiegającą przypadkowemu użyciu. Zawiera znacznik UV ułatwiający identyfikacje obiektu użycia.

Podsumowanie

Zasięg: Posiada zasięg do ok. 2 metrów
Pojemność: 11ml. Pojemność pozwala na użycie gazu 15 razy
Opaska: Sama opaska ma nie tylko miejsce na gaz pieprzowy ale i również miejsce na identyfikator.

-> SPRAWDŹ AKTUALNE CENY


Gaz pieprzowy
jest nieśmiercionośną bronią i powinien być używany tylko do samoobrony. Nie jest to jedyny sposób, w jaki możesz się bronić. Prosta edukacja w zakresie obrony może zwiększyć zdolność do udaremnienia napastników i bezpiecznej ucieczki. Pamiętaj, że w sytuacji zagrożenia, najlepszym wyjściem jest ucieczka.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.