Menu

Jak chronić swój nóż z Loctite 242

Czy posiadasz nóż z ostrzem, np. nóż motylkowy lub scyzoryk? Tego typu noże są nazywane nożami składanymi i, w przeciwieństwie do noży ze stałym ostrzem, mają ruchome części. Oznacza to, że bez odpowiedniej pielęgnacji (np. blokowania gwintu) nóż może się rozpaść po wielu użyciach. Dowiedz się jak w prosty sposób chronić nóż z użyciem Loctite 242.

Loctite 242, znany również jako Loctite blue (z racji że opakowanie jest niebieskie), jest klejem produkowanym przez firmę Henkel, i jest przeznaczony do mocowania wkrętów. Wibracje, ruchy i ogólne użycie mogą poluzować śruby. Jeśli więc narzędzie jest pozostawione bez odpowiedniego nadzoru i zabezpieczenia, śruba może wypaść. Fajną rzeczą w Loctite jest to, że nie nie skleja rzeczy „na zawsze”, bez możliwości rozmontowania. Po umieszczeniu kleju w otworze i wkręceniu śruby można łatwo wyjąć śrubę używając siły.

UWAGA: Trzymaj się z dala od czerwonego Loctite (Loctite 262), ponieważ ten klej wymaga podgrzania, aby usunąć śrubę. Beż podgrzania ni *uja nie odkręcisz.

Jeśli masz masz drogi nóż jak np. Balisong Benchmade za jakieś 200 USD, raczej nie chciałbyś aby taka sytuacja miała miejsce. Nawet jeśli Benchmade wyśle ci nowe śruby, najlepiej upewnić się, że przy używaniu noża nie wypadną. Są naprawdę małe, i ciężko je znaleźć gdy upadną.


Reklama 

Jak więc zabezpieczyć swój nóż za pomocą Loctite?

Najpierw znajdź sobie dobrze oświetlone czyste miejsce. Na pewno nie miej pod nogami dywanu, jak śrubka upadnie będziesz miał problem by ją znaleźć.

Odkręć śruby. Niektóre rodzaje noży wymagają specjalnych kluczy. Upewnij się, że wkręty są umieszczone na czymś w rodzaju małego pojemnika lub miski, aby się nie zgubiły.
Umieścić kroplę Loctite w otworach. Jedna kropla to więcej niż wystarczająca.
Wkręć śruby z powrotem. Upewnij się, że twój nóż jest w pożądanej szczelności. W przypadku Balisonga, jeśli wkręcisz go zbyt mocno, trudno będzie je odkręcić.

Pozwól mu wyschnąć i ciesz się chronionym nożem!

 

Cena Loctite to około 7 USD za 6 ml. Można go również kupić w butelkach o pojemności 5 ml (idealnie na jeden nóż) oraz w butelkach 40 ml. Amazon sprzedaje butelki 6 ml Loctite za 5 USD, a butelka o pojemności 5 ml kosztuje 2 dolary (bież butelkę o pojemności 6 ml, ponieważ jest to o wiele lepsza okazja i zawsze się przydać do czegoś).

Loctite może również służyć do ochrony noża kieszonkowego i innego składanego noża. Inną rzeczą, którą możesz zrobić, aby chronić swój nóż, jest utrzymywanie go w suchym i czystym stanie. Nawet jeśli nóż jest wykonany ze stali nierdzewnej, nadal może rdzewieć. Czasami można zdemontować nóż i wyczyścić wnętrze. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci i zabrudzeń w niektórych częściach noża.

Kolejną możliwością konserwacji zapobiegawczej jest trzymanie noży w wysokiej jakości pochwie. Pochwa chroni nóż przed wgnieceniami, zadrapaniami i matowieniem. Tyczy się to zarówno małych noży kieszonkowych jak i dużych topórów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.