Jak prawidłowo używać osełki?
W sytuacjach surwiwalowych twój nóż jest twoim najlepszym przyjacielem; możesz użyć go do zbudowania schronienia, przyrządzenia posiłku, czy też rozpalenia ognia. Twój ostry przyjaciel może pewnego dnia ocalić Ci życie, więc powinieneś dbać o niego, a jedną z podstawowych umiejętności, którą powinieneś posiąść, jest umiejętność ostrzenia za pomocą osełki. W tym artykule postaramy się przedstawić prawidłowy sposób ostrzenia noży na osełce, aby nóż pozostał ostry i nie uległ uszkodzeniu.
Wybór osełki
Na rynku występuje wiele rodzajów osełek, i występują one również w różnych gradacjach. Wybór rodzaju osełki zależy od efektu jaki chcesz otrzymać. Jeżeli zależy Ci na krawędzi, która pomoże Ci wykonać pracę w terenie, ale nie potrzebujesz skalpela, to średniej wielkości ziarno będzie w sam raz.
Aby przygotować się na wypadek katastrofy, zaleca się stosowanie osełek, które mają dwie strony: jedną gruboziarnistą, a drugą drobnoziarnistą. Zwykle zaczynasz ostrzenie na stronie z grubszym ziarnem a ostatnie poprawki wprowadzasz za pomocą drobnoziarnistej strony osełki.
Jakiego lubrykantu używać?
Używanie osełki na sucho może doprowadzić do uszkodzenia ostrza ze względu na ilość ciepła jaka wytwarza się podczas ostrzenia. Lubrykant pozwala odprowadzić to ciepło. Najlepiej do tego celu użyć oleju mineralnego, który bardzo dobrze odprowadza ciepło powstałe poprzez tarcie. Jeżeli jednak jesteś w terenie bez dostępu do oleju mineralnego, to zwykła woda również się sprawdzi.
Poza odprowadzaniem ciepła lubrykant ma jeszcze jedno zadanie: nie pozwala aby pory osełki zatkały się opiłkami metalu. Dlatego powinieneś regularnie nakładać lubrykant podczas ostrzenia aby osełka mogła rzeczywiście ostrzyć.
Jak naostrzyć nóż?
Zanim rozpoczniesz proces ostrzenia musisz przygotować swoją osełkę do pracy. Jeżeli używasz oleju mineralnego, nanieś sporą ilość na osełkę, tak aby pokryć ją konkretną warstwą oleju. Jeżeli używasz wody, nie żałuj jej, także w trakcie ostrzenia. Rozpocznij na gruboziarnistej stronie osełki. Trzymaj nóż pod kątem około 10 – 15 stopni; pozwoli Ci to uzyskać krawędź tnącą wystarczająco ostrą do zadań terenowych, ale nie dość ostrą abyś przypadkiem się zranił.
Trzymając nóż pod odpowiednim kątem, przyciągaj go w swoją stronę, ostrzem do siebie. Możesz również odpychać nóż od siebie ostrzem od siebie, jak Ci wygodniej. Przeciągając nóż po osełce przyłóż do niego odpowiednią siłę i postaraj się rozłożyć tą siłę równomiernie na całej długości ostrza. Wykonaj 10 – 12 pociągnięć a następnie odwróć ostrze i powtórz proces.
Gdy już skończysz ostrzyć nóż po tej stronie osełki, odwróć ją na stronę z drobnym ziarnem. Powtórz te same kroki co powyżej, nie zapomnij nałożyć lubrykantu. I proszę bardzo, masz już swój odpowiednio naostrzony nóż, gotowy na każde zadanie.
Wnioski
Teraz, gdy już wiesz jak prawidłowo używać osełki, nigdy nie znajdziesz się w sytuacji kryzysowej mając jedynie tępy nóż w ręku. Dbaj o swój nóż a on zadba o Ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o najlepszych nożach surwiwalowych