Menu

Jak usunać rdzę z noża?

Noże, sztućce, garnki i patelnie mogą rdzewieć, jeśli są wykonane ze stali. Nie martw się, rdza nie jest niebezpieczna i nadal możesz bez obaw używać noża. Jedynym problemem związanym ze zardzewiałymi nożami jest to, że jest nieestetyczny i może zanieczyszczać potrawy. Ponadto, jeśli pozostawisz zardzewiały nóż samemu sobie, beż prób zdjęcia rdzy, nie zdziw się jeśli wkrótce nóż stanie się bezużyteczny.

RODZAJE STALI I JAK RDZEWIEJĄ

Nie pozwól, aby Twoje noże zardzewiały. Właściwa profilaktyka jest kluczowa.

Stal jest podzielona na dwie ogólne kategorie: stal nierdzewna i stal niestopowa (dawniej stal węglowa). Stal niestopowa składa się głównie z żelaza o małym udziale węgla i kilku innych metali. Stal nierdzewna składa się z żelaza, chromu (około 15%), węgla i kilku innych metali. Chrom otacza żelazo i chroni go przed utlenianiem. Jednak chrom zmniejsza trwałość ostrza – trzeba go ostrzyć częściej niż stal niestopową.

Stal nierdzewna jest bardziej odporna na rdzę niż stal niestopowa, ale nie oznacza, że ​​jest rzeczywiście „nierdzewna”. Lepiej wytrzymuje wilgoś niż stal niestopowa, ale przy poważnym niewłaściwym użyciu może nadal rdzewieć. Tylko tytanowe i ceramiczne noże są w 100% odporne na rdzę, ponieważ nie zawierają żelaza.


ReklamaJAK ZAPOBIEGAĆ RDZEWIENIU NOŻY

Nie myć noży, garnków, patelni i srebra stołowego w zmywarce. Ekstremalne ciepło spowoduje rozszerzanie się i kurczenie metalu, powodując naprężenia, które mogą stać się zakążkiem rdzy.
Myj noże po każdym użyciu i osusz je. Tlen w wodzie może łatwo się wiąże z żelazem i jest to najczęstsze źródło rdzy.
Unikaj słonej wody. Jeśli zamierzasz pracować w środowisku ze słoną wodą, użyj tytanowego lub ceramicznego noża.

Gdy nóż ma rdzę, rdza może zostać usunięta, ale nóż zawsze będzie rdzewieć w tych samych miejscach. Najlepiej zapobiegać korozji, ponieważ usuwanie rdzy jest jedynie tymczasową sytuacją.

W JAKI SPOSÓB USUNĄĆ RDZĘ Z NOŻA

Istnieje kilka metod usuwania rdzy z noży. Zlikwidują widok rdzy, jednak rdza nigdy nie zostanie całkowicie usunięta (po jakimś czasie znów pojawi się w tym samym miejscu). Zasadniczo, musisz użyć czegoś, co jest kwaśne, aby uwolnić utlenione żelazo od reszty metalu.

 

USUWANIE RDZY SOKIEM CYTRYNOWYM

Weź cytrynę, pokrój ją na pół i przejedź po zardzewiałym metalu. Jeśli rdza jest niewielka, można ją usunąć za pomocą szorowania. Jeśli jest to duży obszar, zostaw cytrynę na miejscu  rdzy przez 30 minut, zanim zacznie odpadać.

 

USUWANIE RDZY OCTEM

Możesz również moczyć nóż w winnym białym occie (ocet jabłkowy może zostawić plamę) na 30 minut. Następnie użyj szorującej gąbki, aby usunąć rdzę.

 

WNIOSEK

rzed rdzą najlepiej chronić swój sprzęt. Zardzewiałe noże są na zawsze pokryte „bliznami”. Możesz usunąć plamy rdzy mocząc nóż w nietoksycznym kwasie, takim jak sok z cytryny lub ocet. Roztworu można stosować na wszystkich rodzajach noży, od maczet do różowych noży kieszonkowych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.