Menu

Jak zrobić domowej roboty kowadło

Nauka tworzenia domowego kowadła jest dość łatwa, jeśli wszystkie potrzebne materiały są już pod ręką. Kowadło jest powszechnym narzędziem używanym przez kowali i nadal powszechnie używane dzisiaj do zastosowań domowych. Wykonana ze stali, twarda powierzchnia (bitnia) zapewnia wystarczającą ilość miejsca na obrabianie obiektu. Kowadła są tak użyteczne, ponieważ ich bezwładność przyczynia się do przeniesienia energii z uderzającego narzędzia do przedmiotu, nad którym pracujesz.

Kształt i struktura

Kowadła zazwyczaj wyglądają jak prostopadłościany z rogiem na jednym brzegu. Wykonane są z czystej stali z solidną, ciężką podstawą, która zapewnia stabilność kowadła podczas pracy. Otwory są strategicznie rozmieszczone wzdłuż powierzchni w celach roboczych. Powierzchnia robocza powinna być gładka i bez skazy. Wszelkie niedoskonałości bitni kowadła zostaną przeniesione na wykuwany przedmiot.

Kowadła mają zazwyczaj kilka części, które wymagają szczególnej uwagi podczas tworzenia własnego kowadła:

  • Róg – jest to stożkowaty kształt znajdujący się na jednym końcu kowadła. Jest to w rzeczywistości nieutwardzone żelazo, wykorzystywane do wyginania metalu do pożądanego kształtu. Niektóre kowadła mają dwa rogi, jeden z nich jest zaokrąglony, a drugi kwadratowy  zarezerwowany na specjalne potrzeby.
  • Okrągły otwór – przeważnie umieszczany w nowoczesnych kowadłach, dziura jest mała i zaokrąglona, znajduje się przy kwadratowym zakończeniu kowadła. Otwór ten często używany jest do wykrawania i przebijania, ale może zostać wykorzystany jako uchwyt, pozwalając kowalowi być bardziej elastycznym przy obsłudze kilku narzędzi naraz.
  • Próg – jest to część kowadła używana do cięcia. Używanie bitni do cięcie materiału może zniszczyć jej powierzchnię.
  • Kwadratowy otwór – kwadratowa dziura znajdująca się w pobliżu okrągłego otworu, służy jako gniazdo dla specjalistycznych narzędzi. Może również posłużyć do wyginania przedmiotu.

ReklamaProces tworzenia kowadła

Podczas uczenia się, jak zrobić domowe kowadło, najpierw trzeba stworzyć wzór dla swoich materiałów. Kowadła są zwykle jednorożne i mogą być tworzone przy użyciu złomu lub zupełnie nowej stali. Złom stalowy może kosztować nawet 1 zł za kilogram, a nowa stal może kosztować kilkanaście złotych za kilogram. Ilość stali do kupienia zależy od zastosowanego wzoru. Typowy model kowadła Trenton z 1905 r. wymagałby co najmniej 80 kilogramów stali.

Zacznij od zebrania wszystkich potrzebnych materiałów, w szczególności kilka metrów sześciennych tlenu i palnik acetylenowo-tlenowy, który może ciąć stal na określony wzór. Użyj internetu, aby wyszukać wzór kowadła i narysuj go na stali, z której będziesz wycinać, za pomocą białego markera. Pamiętaj, że cięcia stali nie należy wykonywać na betonie, ale na ziemi.

Ręczne cięcie profilu jest często trudne, ale wykonalne. Palnik służy do nadania kształtu rogowi, podczas gdy kwadratowy otwór należy rozpocząć od wywiercenia otworu w wybranym miejscu. Okrągły otwór wystarczy wywiercić. Usuń cały żużel i zacznij szlifowanie materiału na kształt. Ponieważ i tak czeka Cię drugie szlifowanie, uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni nie jest jeszcze konieczne.

Następnym krokiem będzie stworzenie twardej powierzchni górnej części kowadła i rogu. Proces będzie zależeć od użytego materiału, w zależności od spawarki inwertorowej (200 amperów) lub półautomatu spawalniczego (200 do 250 amperów). Powierzchnia powinna być budowana powoli, najlepiej po dwie warstwy, zamiast robić to wszystko w tym samym czasie. Aby ostudzić kowadło, należy zanurzyć je w wapnie. Drugie i ostateczne szlifowanie wygładzi kowadło do użycia.

Wnioski

W ten sposób tworzysz domowe kowadło. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, sprawdź nasze inne artykuły. Jeśli masz jakieś pytania, opublikuj je poniżej.

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.