Menu

Jaka jest najlepsza maczeta parang?


Jaka jest najlepsza maczeta parang?

Maczeta parang to rodzaj maczety pochodzącej z Malezji i Indonezji. Dżungle Malezji i Indonezji pełne są drzewiastej roślinności, a maczeta kukri lub maczety pochodzące z Ameryki Łacińskiej po prostu nie poradzą sobie z niektórymi zadaniami tak dobrze jak maczeta parang – w szczególności z cięciem drewna.

Maczeta Parang została zaprojektowana specjalnie do gęstych lasów. Jeśli mieszkasz przy lesie, Parang będzie odpowiednim rodzajem maczety dla ciebie. Które modele i marki należy jednak wybrać?

W tym artykule opiszemy 3 najlepiej sprzedające się maczety parang, porozmawiamy o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze maczety oraz polecimy najlepsze maczety parang.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze maczety parang?

  • Trzpień: trzpień to część noża, która rozciąga się w rękojeści. Dla maczet ciężkich, takich jak parang, potrzebujesz pełnego trzpienia (takiego, który rozciąga się do podstawy rękojeści). Niepełny trzpień może spowodować chybotanie się noża po intensywnym użytkowaniu lub, co gorsza, jego złamanie.
  • Ostrze: maczeta musi mieć ostrze, które przez długi czas pozostanie ostre. Niektórzy producenci wysyłają noże, które niestety nie są ostre jak brzytwa, lecz można je po prostu naostrzyć w domu. Najlepsze będzie ostrze wykonane z twardej stali, tak aby pozostało ostre po ciężkiej przeprawie przez las (drewno niszczy miękkie ostrza).
  • Osłona: jeśli maczeta ma pochwę niskiej jakości, maczeta nie jest dobra. Poszukaj dobrej skórzanej pochwy lub dobrej nylonowej osłony. Nylonowe pochewki są lżejsze niż skórzane.
  • Długość: w zależności od zastosowania możesz potrzebować dłuższej lub krótszej maczety parang. Parangi wahają się od 25 do 60 centymetrów. Dłuższe parangi są dobre do wykonania wielu prac, ale krótsze parangi dają większą kontrolę i precyzję.

Reklama 

GERBER BEAR GRYLLS SURVIVAL SERIES PARANG MACHETE

Nie jestem wielkim fanem przedmiotów promowanych przez celebrytów, a ta maczeta parang jest tego przykładem. Wiele osób w Internecie twierdzi, że ten parang jest świetny, ale po dokładnym przeglądzie dowiedziałem się, że maczeta nie posiada pełnego trzpienia. Po dłuższym użytkowaniu ostrze zacznie chybotać się w uchwycie. W mojej opinii nie jest to dobry znak.

Inne produkty Bear Grylls miały bardzo złe recenzje. Jego nóż survivalowy całkowicie ssie, a wielu recenzentów wspomniało o tym, jak nóż rozpadł się po tygodniu użytkowania. Gerber również w czwartym kwartale 2012 roku wycofał niektóre partie tego noża. Wygląda na to, że trzpień chwiał się tak bardzo, że niektóre ostrza wylatywały z rękojeści podczas użytkowania.

Poza tym wszystko inne w tej maczecie jest świetne. Ostrze jest bardzo grube, a uchwyt bardzo dobrze się trzyma. W rękojeści użyto jakiegoś nowoczesnego tworzywa sztucznego, które bardzo mi się podobało. Ten nóż byłby świetny do ścinania drewna, ale przy słabym trzpieniu lepiej nie ryzykować, nawet jeśli nóż kosztuje tylko 40 dolarów.

 

COLD STEEL PANGA MACHETE


Maczeta ma tanią plastikową rączkę, ale posiada pełny trzpień. Możesz zrekompensować tanią rękojeść, wiążąc wokół niej sznur, jak zrobiło to wielu survivalistów online. Ponadto, niektórzy twierdzą, że ostrze nie jest ostre, ale za 14 USD, czego się spodziewać? Możesz kupić tanie ostrzałkę gdzie indziej.

W sumie ma maczeta parang jest w porządku. Super tania, ale ma świetne ostrze i pełny trzpień. Polecam ten nóż.

Cold Steel wykonał świetny film pokazujący tą maczetę w akcji:

 

CONDOR PARANG MACHETE


Ta maczeta jest świetna! Kosztuje tylko 10 $ więcej niż maczeta Bear Grylls, ale jest po prostu niesamowita! Dołączona jest do niej wysokiej jakości skórzana pochwa (podczas gdy Bear Grylls używa nylonu). Skórzana pochwa nada się, jeśli chcesz nosić maczetę w lesie, ale nie sprawdzi się, jeśli idziesz do dżungli (skóra nie sprawdza się w lasach z wysokoą wilgotnością). Ostrze maczety jest ostre jak brzytwa (podczas gdy inne 2 noże czasami już przy zakupie są tępe). Posiada ostrze 44,5 centymetra – jest ogromne!

Maczeta posiada pełny trzpień, który rozciąga się do podstawy rękojeści i jestem zaskoczony, że dostałem taki fajny i dobry nóż za jedyne 50 $.

 

Wnioski

Sprawdziliśmy 3 popularne noże. Bear Grylls to dobry nóż, którego popularność jest trochę przesadzona. Niektóre modele Bear Grylls są niebezpieczne. Tani nóż Cold Steel jest dobry biorąc pod uwagę jego cenę (dostajesz to, za co zapłaciłeś). Jeśli jednak szukasz zabawki, zdecydowanie polecam Cold Steel. Nóż Condora kosztuje 50 $, ale jeśli zamierzasz wędrować, obozować lub korzystać z maczety, możesz równie dobrze zaopatrzyć się w maczetę, która przetrwa, a Condor przetrwa wiele.

Maczety parang są bardzo dobrymi przedmiotami do survivalu. W połączeniu z niezawodnym nożem do survivalu, będziesz mieć wspaniałą parę. Toporek survivalowy jest również dobrym zamiennikiem maczety parang, jeśli nie będziesz wycinał wielu liści.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.