Menu

Jaka jest najlepsza maczeta


Jaka jest najlepsza maczeta?

Sprawdziliśmy 3 najlepsze maczety i odkryliśmy jeden zaskakujący sekret. W przeciwieństwie do większości ludzi, jestem pewien, że szukasz najlepszej maczety, ponieważ chcesz przeżyć apokalipsę Zombie (lub po prostu wyciąć trochę rzeczy podczas wędrówki). Zapoznaliśmy się z trzema najlepiej sprzedającymi się maczetami, i zgadnijcie co? Jedna z nich jest po prostu do bani.

Zanim przejdziesz dalej…

Jednak zanim przejdziesz dalej, mam kilka ważnych informacji.
Jeśli planujesz kupić maczetę, zapoznaj się z artykułem „Rodzaje maczet – Jaką maczetę powinieneś używać? – ten artykuł pomoże Ci określić, jaka maczeta będzie dla Ciebie odpowiednia biorąc pod uwagę cel w jakim chcesz jej używać. Znajdziesz tam również odnośniki do artykułów opisujących i polecający maczety konkretnego rodzaju (Maczety kukri, Maczety parang).
Dobra maczeta to przede wszystkim takie narzędzie które spełnia swoją funkcję.

Natomiast tutaj znajdziesz ogólne informacje na temat cech, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie, oraz opinie na temat najczęściej polecanych maczet.

Co składa się na dobrą maczetę?

Poniżej znajdują się cechy jakie posiada dobra maczeta.

  • Waga. W zależności od zadania może być potrzebna ciężka maczeta (do cięcia grubych gałęzi) lub lżejsza maczeta (do noszenia na biodrze podczas długiej wędrówki). Jeśli nie wiesz, do czego chcesz użyć maczety, wybierz maczetę średniej wagi.
  • Długość. Im dłuższa maczeta, tym więcej waży. Im dłuższa jest maczeta, tym więcej można wyciąć jednym ruchem. Ponadto im dłuższa maczeta, tym trudniej jest ją nosić na biodrze.
  • Ostrość. To jest oczywiste. Chcesz ładne ostre ostrze, które pozostanie ostre przez lata. Pro-Tip: Jeśli nie chcesz wydawać dużo na maczetę i nie będziesz często jej używał, po prostu kup tanią maczetę i tanią ostrzałkę ;).
  • Materiał. Różne rodzaje metali inaczej zachowują swoją ostrość. Niektóre metale są dość miękkie i łatwo ulegają stępieniu. Inne metale są trudniejsze do stępienia, ale takie typy metalu zwykle łatwiej rdzewieją.
  • Osłona. Maczeta jest dostarczana z pochwą (w przeciwnym wypadku nie jest bezpieczna), a osłona powinna być wysokiej jakości. Dobra osłona jest równie ważna jak sama maczeta. Chciałbyś czegoś mocnego. Jeśli wybierasz się w wilgotne miejsce, wybierz syntetyczną osłonę, ponieważ lepiej będzie się opierać wilgoci.

ReklamaMACZETA KA-BAR BLACK KUKRI 


Ka-Bar
to znana firma wśród posiadaczy noży survivalowych. Firma początkowo produkowała noże bojowe dla wojska, ale teraz posiada też inne ostre narzędzia. Te narzędzie ma ostrze o długości 29 centymetrów i waży 770 gramów. Jest to maczeta o odpowiedniej długości i wadze. Małe gałęzie przecina na pół jednym cięciem. Noszenie jej nie nastręczało problemów nawet po godzinie pracy.

Uchwyt jest klasycznym uchwytem Ka-Bar. Wykonany jest tworzywa sztucznego, ale nie martw się, maczeta nie wysuwa się z ręki. Rękojeść ma również mały otwór na końcu, do którego można przymocować sznur pozwalający umieścić pętlę wokół nadgarstka – dla tych z nas, którzy boją się, że przypadkiem rzucimy maczetę przez pokój. do sznurka możesz również przywiązać gwizdek lub krzesiwo.

Maczeta jest bardzo popularna w Internecie, ponieważ jest to dziewiąty najlepiej sprzedający się nóż myśliwski na Amazonie. Różni recenzenci stwierdzili, że maczeta jest ostra jak brzytwa zaraz po wyjęciu z pudełka.

->SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

TRADEMARK COLOSSAL 25″ HEAVY DUTY MACHETE

Maczeta ta jest trochę lżejsza niż Ka-Bar – waży 580 g, i ma dłuższe ostrze – 51 cm. Maczeta wydaje się być o wiele lżejsza niż poprzedni nóż, a ze względu na swoją długość wydaje się być bardziej odpowiednia do cięcia gałązek i gałęzi. Dzięki swej długości maczeta może uderzać z wielką siłą. Zgadzam się z jednym klientem, który stwierdził, że maczeta jest bardziej jak miecz – i jest!

Maczeta była ostra jak brzytwa zaraz po wyjęciu z pudełka. Po dniu wygłupów w lesie maczeta stała się tępa. Nie sądzę, aby ta maczeta była projektowana z myślą o cięciu gałęzi. Ponadto niektóre opinie użytkówników mówiły, że ich maczeta jest tępa.

Obecnie prawie w ogóle tej maczety nie używam. Jest zbyt długa, aby nosić ją na biodrze, ale świtnie nadawałaby się na wyprawę przez Amazoncę, gdzie roślinność jest liściasta a nie drzewiasta. Jestem pewien, że właśnie do tych celów ta maczeta została stworzona, ponieważ ostrze wykonane jest ze stali nierdzewnej – nie zardzewieje w wilgotnym klimacie. Większość recenzji online była mieszana na temat tej maczety, a i my nie polecamy tego noża.

GERBER BEAR GRYLLS MACHETE

Gerber to nazwa, którą zna każdy kto miał kontakt z survivalem. Bear Grylls jest byłym członkiem sił specjalnych, a teraz jest gospodarzem telewizyjnym. Maczeta Bear Grylls została zaprojektowana do survivalu  i waży 0,9 kg. To najcięższy testowany przez nas nóż. Maczeta posiada ostrze o długości 34 cm. Waga i krótkość noża sprawiły, że nóż był doskonałym narzędziem do cięcia kawałków drewna. Można nią nawet porąbać drewno. Maczeta może być wykorzystana jako toporek, jeśli masz taką potrzebę.

Ten nóż został zaprojektowany bardziej do biwakowania i przetrwania niż wędrówki. Jest świetny do ciężkiej pracy, ale nie nosiłbym go przez cały dzień podczas długiej wędrówki – jest zbyt ciężki. Jeśli potrzebujesz maczety do okazjonalnego pozbycia się roślinności i prac ogrodniczych, ten nóż sprawdzi się doskonale.

Maczeta ma również naprawdę dobry uchwyt, który dobrze się trzyma. Na końcu rękojeści przymocowane jest trochę sznurka, do którego można przywiązać krzesiwo. Pochwa jest – moim zdaniem – taka sobie, ale wykonuje swoją robotę.

->SPRAWDŹ AKTUALNE CENY

 

Najlepszą maczetą jest…

Z trzech testowanych maczet, która jest najlepsza? Po pierwsze, Bear Grylls został oskarżony o bycie fałszywym, a po przetestowaniu jego maczety (jak również noża) zgadzam się z tą opinią.

Jeśli chodzi o Trademark Colossal, to nada się tylko, jeśli idziesz do lasu deszczowego Amazonii. Jestem prawie pewien, że tylko mała garstka czytelników jedzie do Amazonii ;). Jeśli chcesz mieć coś fajnego do zabawy na podwórku lub na kempingu, unikaj tej maczety, ponieważ ostrze wykonane jest ze stali nierdzewnej – nie wytrzyma długo.

Z trzech testowanych maczet myślę, że maczeta KA-BAR jest najlepsza. Jest wystarczająco ciężka, aby przeciąć grube gałęzie, a także wystarczająco lekka, aby nosić je podczas podróży. Ostrze się nie tępi a uchwyt jest naprawdę dobry. Marka jest również bardziej godna zaufania niż Bear Grylls.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.