Menu

Maczeta bojowa

Maczeta Bojowa – co to jest i do czego?

Maczeta jest rodzajem ostrza używanym do cięcia. Jest bardzo przydatna, gdy pracujesz na podwórku lub w ogrodzie przed domem. Pomaga w usuwaniu krzaków lub podczas przygotowywania ciężkich potraw. Grubość tych ostrzy wynosi zazwyczaj 3 milimetry i a długość ostrzy 32,5 do 60 centymetrów. Maczety określane mianem „bojowych” są dość popularne w Ameryce pod nazwą „combat machetes” ale zdobywa coraz większe zainteresowanie również w Europie.

Próbowaliśmy znaleźć informacje na polskich stronach i sklepach, niestety nie wiele udało nam się ich znaleźć. Dlatego przy pisaniu tego artykułu posiłkowaliśmy się głównie informacjami w języku angielskim ze stron amerykańskich.

Maczeta bojowa do usuwania rzeczy

Kiedy może się przydać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli potrzebujesz czegoś do utrzymania ogródka, narzędzie to okazuje się bardzo przydatne. Niezależnie od tego, czy zadanie wymaga dużego, bądź małego wysiłku, ze wszystkim możesz sobie łatwo poradzić za pomocą maczety. Krzew, który jest wystarczająco zdrewniały, może być wycięty przez nóż o prostym ostrzu, jaki właśnie posiada maczeta. Jednocześnie maczeta taka pozwala zająć się nawet najmniejszymi rzeczami.

W porównaniu do topora lub toporka, maczeta z pewnością będzie lżejsza i łatwiejsza do przenoszenia. Może być używana jako doskonałe akcesorium podczas biwakowania i do celów rolniczych w szerokim zakresie.

Na przykład, za pomocą maczety można wyciąć ścieżkę. Krzewy mogą być usuwane z większą łatwością przy pomocy maczet – w tym zadaniu są w stanie prześcignąć inne narzędzia.

Użycie maczety bojowej

Niektóre firmy w Ameryce oferujące wycinkę używają maczety jako narzędzia, dlatego maczeta jest przydatna w trakcie podróży w lasach, które są bardzo gęste. Wszystko, co może utrudnić ci drogę, jak ciernie, winorośl, gałęzie, grube krzewy itp., może być łatwo usunięte. Nawet pola namiotowe można wyczyścić za pomocą maczety.

Dodatkowo, dobrze sprawuje się w krojeniu mięsa, warzyw i owoców. Drewno opałowe można również ciąć lub dzielić za pomocą maczety. Na kempingu nigdy nie wiadomo, kiedy natkniesz się na węże, dzikie zwierzęta itp. więc noszenie tam ostrych narzędzi jak maczeta ma sens.

Przed wyruszeniem na kemping, upewnij się, że maczeta jest dobrze naostrzona, aby łatwo ciąż drzewa i kłody. 

Podsumowując…

Generalnie, maczeta jest bardzo wszechstronnym narzędziem, które warto wziąć szczególnie gdy wybieramy się na wyprawy w gęste lasy.

Maczeta na ratunek – A co w sytuacji zagrożenia?

Maczeta bojowa z pewnością pomoże się uwolnić się od dzikiego zwierzęcia. Aby dowiedzieć się o stronie prawnej legalności maczety w Polsce i jej używaniu, możesz przeczytać ten artykuł – Czy maczety są legalne?

Poza obroną przed dzikimi zwierzętami i cięciem drewna/krzewów, wędkowanie to kolejna czynność, do której można wykorzystać maczetę. Ryby można wypatroszyć; linie wędkarskie można wyciąć itp. Kiedy idziesz na polowania w obszarach, gdzie polowanie jest zalegalizowane, możesz nawet upolować dzikie zwierzę za pomocą maczety. Możesz także użyć maczety do obróbki i cięcia mięsa i kości na mniejsze kawałki.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, że nie masz przy sobie maszynki do golenia, możesz użyć maczety również do golenia – nie jest to domyślne zastosowanie tego narzędzia, ale są ludzie będą używać maczety w ten sposób…
Sugerujemy jednak nie testować tego sposobu golenia w domu, a na wyprawy wziąć brzytwę.

Jednak musisz być bardzo ostrożny. To narzędzie musi być obsługiwane i konserwowane ostrożnie ze względu na ostre krawędzie.


ReklamaPolecane maczety bojowe

Ka-Bar Combat Kukri KnifeKa-Bar słynie z produkcji wojskowych noży. Ka-Bar Combat Kukri Knife ma całkowitą długość 13 3/8 cala. Stworzony z stali 1095 – stali węglowej, powlekaną farbą dającą efekt bezodblaskowego czarnego ostrza. Uchwyt jest odpornym na poślizg. Waży tylko 0,9 funta, więc może być używany do cięcia w szybkim tempie.

Ka-Bar znalazł się na liście, ponieważ jest popularny jako jedna z najbardziej renomowanych marek w USA. Combat Kukri jest mniejsza niż pełnowymiarowa maczeta Kukri, ale wciąż jest w stanie wytrzymać równie dużo. Rozmiar tej maczety jest mniejszy, co sprawia, że jest bardziej odpowiedni do walki i łatwiejszy do przenoszenia.

Ostrze zostało zaprojektowane przy użyciu stali Cro-van 1095 – mocnej stali węglowej i jest jedną z najlepszych opcji w ofercie Ka-Bar. Indeks twardości HRC wynosi od 56 do 58.

Maczeta jest również wyposażona w pochwę, która została zaprojektowana z wytrzymałego poliestru zapewniającego wytrzymałość i zapewniającą odporność na warunki atmosferyczne.

Ontario 6145 Military Machete

Maczeta ta była używana przezarmię USA od czasów II wojny światowej w walce.

Funkcje:

Wyprodukowano w USA
– 18-calowe ostrze ze stali węglowej o całkowitej długości 24 cali
– 1095 Stal węglowa
– Ostrze hartowane do 50-55 HRC
– Nie ma pochwy

Model Ontario 6145 można kupić w cenie około 20 USD, jest to produkt wyprodukowany w USA z wysokiej jakości wzornictwem

Ostrze 6245 ma 18 cali w stylu łacińskim, nie ma żadnych dodatków jeśli chodzi o jego wzór.

Maczeta jest wykonana ze stali węglowej która jest idealna do konstruowania maczet ze względu na właściwości zachowania krawędzi i wytrzymałość. Rękojeść 6145 jest wykonana z wytrzymałego formowanego tworzywa sztucznego, przyklejonego do ostrza za pomocą nitów. Nie wygląda to zbyt dobrze, ale nie jest tak źle. Ma gruby i kwadratowy kształt, dzięki czemu jest lepiej trzyma się w większych dłoniach.

Istnieją dwie opcje osłon z Ontario: czarna nylonowa pochwa – która jest podstawową i popularną opcją, oraz twarda plastikowa pochwa.

Condor Tool and Knife Combat Machete


Funkcje:

Rękojeść: Poszegrip Soneoprene
Materiał ostrza: 420 High Carbon STAINLESS STEEL
Wykończenie ostrza: Ultrablack

Jeśli szukasz dobrze zaprojektowanej i wytrzymałej maczety, maczeta Condor Combat może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Świetnie sprawdzi się w prostych zadaniach, takich jak camping, piesze wędrówki lub wiele innych sytuacjach, w kórych możesz go potrzebować.

Ostrze wykonane jest ze stali 420HC z czarnym wykończeniem, co daje mu bardziej elegancki wygląd. Długość ostrza wynosi 13 cali, długość rączki wynosi 5 cali, a długość całkowita to 18 cali. Ma zaostrzoną górną krawędź, a krawędź tnąca ma 12 cali długości. Ostrze o kształcie ostrza włóczni ma również grubość 0,13 cala. Pozwala to na użycie maczety do trudniejszych zadań.

Rękojeść wykonana jest z Santoprene, co zapewnia jej dobrą przyczepność i wygodne trzymanie. Skórzana osłona pozwala zachować dobrą kondycję między różnymi zastosowaniami, a waga całkowita to zaledwie 16,60 uncji.

United Cutlery M48 Ops Combat

Combat Bowie z United Cutlery to narzędzie które poradzi sobie z każdą misją. Posiada potężne ostrze zaprojektowane w wojskowym stylu. Wszystkie noże United Cutlery M48 Ops są zaprojektowane zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami i specyfikacjami, aby przetrwać lata trwałego użytkowania.
Całkowita długość maczety wynosi zaledwie 16 cali, dzięki czemu łatwiej ją nosić w porównaniu z innymi stylami maczetowymi. Informacja dla tych, którzy planują go nosić podczas dłuższych wędrówek lub wycieczek – maczeta waży 2 funty. To sprawia, że jest trochę cięższa od innych na liście, ale wciąż jest wystarczająco lekka, aby ją nosić bez marnowania zbyt dużej ilości energii.

Jeśli chodzi o wygląd, ostrze ma wykończenie galwaniczne tytanu, wykonane ze stali nierdzewnej. Oznacza to, że jest to bardzo trwałe narzędzie, które można kupić za mniej niż 100 USD.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.