Menu

Najlepsze siekiery do rąbania drewna

Wbrew pozorom wybranie odpowiedniego toporka do rąbania drewna nie jest takie proste jakby się mogło zdawać.

Topory były używane przez tysiąclecia do rąbania, cięcia i rzeźbienia drewna. To narzędzie ma wiele form i zastosowań specjalistycznych, ale zazwyczaj składa się z głowicy toporowej z trzonkiem.

Na co należy zwrócić uwagę kupując siekierę do drewna

Jeśli szukasz idealnego toporka do rąbania drewna, najważniejszymi rzeczami na które musisz zwrócić uwagę są ostrość i rozmiar toporka. Musisz być pewny, że toporek, który wybierzesz będzie na tyle ostry by bez problemu rąbać nim drewno, oraz że jest odpowiedniego rozmiaru do Twojego wzrostu.  Nie chcesz doznać obrażeń z powodu nieodpowiedniego rozkładu wagi i mocy.
W polskim języku słowa Topór i Siekiera używa się naprzemiennie jako synonimy, i nie ma jasnej definicji które narzędzie jest nazywane konkretną nazwą. Dlatego sięgniemy do definicji topora i siekiery z języka angielskiego.

Siekiera

W języku angielskim siekierami (ang. Axe) nazywa się topory o długości powyżej 35cm. Siekiery są zaprojektowane do użytku dwuręcznego, dlatego są większe. Siekiery są używane głównie do dzielenia kłód, ścinania drzew i wszystkiego, co wymaga dużej mocy, podczas gdy topory są mniejszą wersją siekiery, którą  można używać jedną ręką. Topory mają jedno podstawowe zastosowanie, podczas gdy siekiery mogą być specjalnie zaprojektowane do różnych celów.

Topór

Topory są zawsze mniejsze, mają poniżej 35 cm długości. Toporki są również przeznaczone do używania jedną ręką; co prawda to sprawa indywidualna, i jeśli masz ogromną siłę, z pewnością bez większego problemu będziesz w stanie używać siekiery tylko jedną ręką. Ale nie o to tu chodzi. Toporki są przeznaczone głównie dla turystów z plecakami, by mogli porąbać powalone drzewa lub ściąć mniejsze drzewa. Ale nie aby ściąć duże drzewo.

Na forach można się spotkać z opinią, że w polskim języku rozróżnia się topór i siekierę poprzez przeznaczenie narzędzia – toporek był używany w walce, natomiast siekiera typowo do rąbania drewna.

Kilka podstawowych informacji

Jak ciąć drewno za pomocą siekiery?

  1. Skoncentruj się na dokładności – musisz skupić się na uderzeniu w drewno, a nie tylko na machnięciu siekierą.
  2. Nie trzymaj siekiery jedną ręką, trzymają ją mocno i pewnie.
  3. Zachowaj środki ostrożności przy korzystaniu z siekiery – nie zostawiaj jej bez nadzoru.
  4.  Zabezpiecz siekierę – nawet gdy odchodzisz na chwilę. Załóż na nią pokrowiec. Miej to szczególnie na uwadze gdy w Twoim domostwie są dzieci.

Dodatkowe przedmioty, których potrzebujesz do swojej siekiery

Pokrowiec
Wiele osób zapomina o kwestii bezpieczeństwa.
Pokrowiec na siekierę najczęściej wykonany jest ze skóry, rzadziej z materiału lub syntetyku. Pokrowiec może pokrywać całą głowicę siekiery albo tylko jej ostrze.
W ostateczności pokrowiec na siekierę można zaimprowizować kawałkiem kartonu lub nabijając kawałek drewna na ostrze siekiery.

Ostrzałka
Niezależnie od tego, czy wybierzesz model tańszy, czy nie, musisz zadbać by siekiera była przede wszystkim sprawna – czyli ostra. Kupując siekierę w sklepie stacjonarnym rozejrzyj się od razu za ostrzałką, jak np. ostrzałka fiskars (kliknij aby sprawdzić aktualne ceny)

Top 10 siekier do cięcia drewna

Poniżej znajdziesz listę najlepszych siekier do cięcia drewna.

Fiskars X27 Super Splitting Axe

– Sprawdź aktualne ceny

Fiskars X27 jest siekierą rozłupującą – czyli służy głównie do rozłupywania pni o średnicy powyżej 30 cm. Chwalona jest za to, że doskonale radzi sobie z kłodami i pniami. Koniec trzonka siekiery Fiskars X27 jest zakrzywiony, co zapobiega ześlizgnięciu się dłoni. Jest to bardzo przydatne podczas długiej pracy, kiedy się zmęczysz i Twój chwyt osłabnie. Bardzo wytrzymały model o najdłuższym trzonku (96 cm) gwarantuje maksymalną siłę uderzenia.

Opis:
długość: 964 mm,
szerokość: 235 mm,
wysokość: 45 mm,
waga: 2600 g.

Husqvarna siekiera do prac leśnych

Siekiera do ścinania mniejszych drzewek i okrzesywania kłód. Dostarczana ze skórzaną osłoną na ostrze. Obuch przymocowany do uchwytu za pomocą zarówno drewnianego jak i stalowego klina aby zabezpieczyć mocowanie. Długi trzonek zapewnia odpowiednią moc przy rozłupywaniu.

Opis:
długość: 660 mm,
waga:  850 g.


Estwing Sportsman’s Axe Leather

Sławny na całym świecie toporek Estwing jest dobrym wyborem dla każdego wielbiciela survivalu. Siekiera wykonana jest jednego kawałka wysokiej jakości stali a rękojeść jest opleciona skórą zapewniającą dobry chwyt. Doskonałe narzędzie dla obozowiczów. Do siekiery dołączony jest nylonowy pokrowiec.

Opis:
długość całkowita: 343 mm,
długość ostrza: 83 mm.

Gerber 23,5″ Axe

Lekki w uchwycie i mocny w ostrzu, 23,5-calowy topór zapewnia solidny, łatwy zamach z doskonałą kontrolą. Nowa czarna powłoka PTFE na ostrzu gwarantuje, że ostrze przetnie drewno bez przywierania a kuta głowica pozwoli równomiernie rozszczepić drewno. Siekiera pozwala na cięcie nawet trzykrotnie głębsze niż przy użyciu innych siekier podobnych wymiarów. Do siekiery dołączona jest osłona z tworzywa sztucznego.

Opis:
długość całkowita: 599 mm,
długość ostrza: 89 mm,
waga: 1520 g.

Toporek uniwersalny Husqvarna H900

Mały toporek nada się do rąbania drewna na opał, pracy w ogrodzie i trekkingu. Trzonek jest wzmacniany włóknem PA co poprawia trwałość i wytrzymałość. Toporek ma nieprzywierającą powłokę, która zmniejsza tarcie i ułatwia pracę w drewnie. Miękki, ergonomiczny uchwyt poprawia bezpieczeństwo pracy. Środek ciężkości umiejscowiony jest blisko głowicy co daje idealną równowagę i rozłożenie wagi. Siekiera posiada funkcję młotka dla łatwego i skutecznego używania klinów.

Opis:
długość całkowita: 330 mm,
waga: 900 g,
waga głowicy: 700 g.

 

Siekiera do rozłupywania Husqvarna S2800

Mocniejsza siekiera do rozłupywania służy do łupania większych wałków. Siekiera posiada nieprzywierającą powłokę, która zmniejsza tarcie i ułatwia pracę w drewnie, a geometria głowicy jest przystosowana do rozłupywania dużych klocków. Osłona trzonka jest wykonana ze stali nierdzewnej co przedłuża żywotność siekiery. Środek ciężkości jest umiejscowiony blisko głowicy i daje idealną równowagę i rozłożenie wagi. Ta siekiera to połączenie optymalnej konstrukcji głowicy z lekkim trzonkiem, co przekłada się na skuteczność łupania. Trzonek jest wzmacniany włóknem PA, poprawia to trwałość i wytrzymałość. Siekiera posiada funkcję młotka dla łatwego i skutecznego używania klinów.

Opis:
długość: 686 mm,
waga: 2800 g,
waga głowicy: 2300 g.

 

Hults Bruk Kalix 

Hults Bruk Kalix to kompaktowy topór przeznaczony do ścinania lub cięcia małych i średnich drzew. Siekiera ta posiada głowicę o masie 1020 gram i trzonek o długości 71 centymetrów. Głowica jest ręcznie kuta z wysokiej jakości stali. Trzonek wykonany jest z drewna orzecha i jest potraktowany olejem lnianym. Do siekiery dołączony jest skórzany pokrowiec pokryty tradycyjnymi, szwedzkimi ornamentami.

Opis:
waga: 1630 g,
waga głowicy: 1020 g,
długość: 710 mm.

 

Estwing Camper’s Axe (Long Handle)

26-calowy Camper’s Axe jest idealnym toporem do biwakowania, polowania i do użytku w gospodarstwie. Posiada kutą stalową głowicę z opatentowanym przez Estwing uchwytem Shock Reduction Grip®. Każdy topór jest wyposażony w wytrzymałą osłonę z nylonu.

Opis:
długość ostrza: 102 mm,
długość całkowita: 660 mm.

 

Fiskars Siekiera SOLID Uniwersalna

– Sprawdź aktualne ceny

Siekiera uniwersalna Fiskars SOLID Universal doskonale nada się do rozszczepiania polan na zimę. Ostrze wykonane z wysokiej jakości stali zostało pokryte powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie o 25%. Środek ciężkości znajduje się blisko głowicy, co decyduje o idealnym wyważeniu i rozłożeniu ciężaru siekiery. Takie połączenie umożliwia wykonywanie mocnych, głębokich cięć. Trzonek ze wzmocnionego poliamidu sprawia, że siekiera jest trwała i solidna.

Opis:
długość całkowita: 711 mm,
waga: 840 g.


Gerber siekiera Bear Grylls Survival Hatchet

– Sprawdź aktualne ceny

Niewielka siekiera Gerber BG Hatchet to wielozadaniowe narzędzie o sprawdzonej i wytrzymałej konstrukcji kompozytowowej z trwałym, gumowanym uchwytem. Głowica siekiery jest wykonana z nierdzewnej, kutej stali 3Cr13 i została osadzona w taki sposób, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa dla użytkownika. Siekiera wyposażona jest w pokrowiec z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz ogranicza rozwój pleśni. Profilowana, gumowana rękojeść poprawia chwyt podczas użytkowania. Siekiera ta to doskonały wybór na biwak.

Opis:
długość całkowita: 240 mm,
długość ostrza: 89 mm,
waga: 590 g.

Podsumowanie

Siekiery występują w wielu formach i rozmiarach. Wachlarz zastosowań siekier jest bardzo szeroki. Zależnie od rodzaju siekiery, będzie ona przydatnym narzędziem do prac w ogrodzie lub lesie, survivalu, biwakowaniu itp. Dobór właściwej siekiery zależy od twoich potrzeb.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.