Menu

Nóż myśliwski – poradnik i polecane noże

Nóż myśliwski istnieje od czasów starożytnych, kiedy to polowanie było głównym sposobem pozyskiwania mięsa przez ludzi. Na przestrzeni wieków praktycznie wszystko inne w sferze ludzkiej uległo zasadniczej zmianie, jednak nóż myśliwski pozostał taki sam. Noże myśliwskie są nadal używane do przygotowywania potraw do konsumpcji lub przechowywania, chociaż aktualnie są również używane do otwierania puszek, naprawy uszkodzonego sprzętu, rzeźbienia, przecinania bandaży, cięcia liny, wydobywania ludzi uwięzionych w pasach bezpieczeństwa, cięcia drewna opałowego , rozpalania ognia i oczywiście do samoobrony.

W tym artykule zamierzamy zagłębić się w temat noża myśliwskiego i przyjrzeć się 10 najlepszym nożom myśliwskim. Pamiętaj, że nasze wybory są oparte na naszych własnych opiniach i jako takie mogą nie zgadzać się z Twoją opinią lub doświadczeniem. Zaczynajmy.


Reklama 

Najlepsze noże myśliwskie

Ka-Bar Becker BK2 Campanion

Z mocnym ostrzem ze stali chromowo-wanadowej, pełnym trzpieniem i imponującym profilem nóż myśliwski Ka-Bar Becker BK2 Campanion jest świetnym nożem, który przyda się w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy jesteś na szlaku, czy zakładasz obóz . Jego długość to 27 centymetrów, ale przy tym jest wyjątkowo lekki i dobrze zbalansowany.

Samo ostrze ma długość ponad 13 centymetrów. Nóż posiada pełny trzpień i jest wyposażony w uchwyt Grivory, który zapewnia mocny, antypoślizgowy chwyt, niezależnie od pogody i zadania. Ostrze ze stali cro-van 1095 jest mniej podatne na stępienie i bardziej odporne na korozję niż inne rodzaje stali węglowej. Kąt 20 stopni jest idealny do cięcia, ale może wymagać częstszego ostrzenia niż ostrza o mniejszym kącie nachylenia. Spodoba ci się sposób, w jaki nóż myśliwski wygląda i leży w dłoni.

Sprawdź cenę tutaj

Buck 124 Frontiersman

Noże myśliwskie Buck są ikoną Harley-Davidson. Buck zawsze i konsekwentnie produkuje wysokiej jakości, trwałe noże myśliwskie dla wszystkich, od nowicjuszy po weteranów polowania. 124 Frontiersman to duży, odważny nóż myśliwski z limitowanej edycji z 16 centymetrowym ostrzem wykonanym ze stali nierdzewnej 420 o wysokiej zawartości węgla.

Nóż posiada pełny trzpień i rękojeść Micarta. Jest bardzo dobrze wyważony i ostry jak brzytwa. Jest dostępny w komplecie z pokrowcem wykonanym z prawdziwej skóry.

ESEE 5P

ESEE produkuje jedne z najlepszych noży myśliwskich na rynku i 5P nie jest wyjątkiem. Dzięki ostrzu ze stali węglowej i wyjątkowo wygodnemu uchwytowi – będziesz wręcz szukał okazji, by użyć tego myśliwskiego noża.

5P firmy ESEE to nóż myśliwski, który wygląda naprawdę dobrze. Idealnie nadaje się do skórowania, ale jak każdy nóż outdoorowy ESEE, jest również powszechnie stosowany w różnych survivalowych zadaniach. 13 centymetrowe ostrze ma czarny lakier i przez długi czas pozostaje ostre, niezależnie od tego, jak ciężko nim pracujesz. Głowica została zaprojektowana specjalnie do łamania szkła w sytuacjach awaryjnych, ale możesz założyć, że przyda się również, jeśli będziesz musiał się bronić. W zestawie dołączona jest osłona polimerowa ułatwiająca przenoszenie. Zapłacisz nieco więcej za 5P niż za inne noże myśliwskie, ale nigdy nie będziesz żałować zakupu.

Buck Knives 0119 Hunting Knife


0119 to kolejny limitowany nóż myśliwski Buck. Jest to piękny nóż z 6 calowym ostrzem i pełnym trzpieniem.
Opisane przez nas ostrze o długości 15 centymetrów wykonane jest ze stali wysokowęglowej 420, która jest szczególnie odporna na korozję i trwała. Zaostrzony koniec sprawia, że jest idealny do wszelkiego rodzaju prac związanych z detalami, cięciem i przekłuwaniem. Ogólnie rzecz biorąc, jest wyjątkowo dobrze wyważony, posiada uchwyt z żywicy fenolowej, który pozwala zachować miły, stabilny chwyt w każdych warunkach. Sam nóż waży zaskakująco mało, bo zaledwie 213 gramów. Niektórzy będą widzieć w nim tylko wartość kolekcjonerską, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę, że model 0119 jest polecany nie ze względu na swoje walory estetyczne, a dlatego, że jest doskonałym nożem myśliwskim.

Nóż myśliwski Cold Steel (Mini Tac)

Skinner jest rodzajem noża myśliwskiego opracowanego specjalnie do cięcia skóry, a nóż Cold Steel Mini Tac Skinner jest jednym z najlepszych. Możesz go użyć do cięcia skóry, ryby lub innego materiału, niezależnie od wielkości. Ostrze noża Mini Tac bez wysiłku oddziela skórę od mięśni, więc nie tracisz cennego czasu.
Ostrze w Mini Tac jest wykonane ze stali AUS 8AStal AUS produkowana jest wyłącznie przez japońską firmę Aichi Steel Corporation. Zawiera około 0,75% węgla, oraz wanad. Dodaje się wanad, aby zapewnić stal najwyższej trwałości, jednocześnie sprawiając by ostrze było łatwe do ostrzeniaObozowicze prawdopodobnie znajdą mnóstwo zastosowań dla Mini Tac, ale myśliwi wiedzą, do czego to naprawdę służy. Wspaniały nóż.

Gerber Myth Fixed Blade Pro

Gerber Myth Fixed Blade Pro to wyjątkowy nóż stworzony przez firmę, która produkuje jedne z najlepszych noży. Gumowana, delikatnie wyprofilowana rączka zapewnia pewny chwyt w każdych warunkach, ogólna równowaga jest doskonała.
Hak myśliwski na nożu myśliwskim Gerber Myth Fixed Blade Pro jest jednym z najbardziej skutecznych, jakie widzieliśmy. Przy odrobinie praktyki przecinanie skóry tym nożem sprawia wrażenie jakbyś używał zamka błyskawicznego. Dzięki temu można szybko uwinąć się z „robotą”, przyspieszyć cały proces cięcia i zachować jak najwięcej mięsa. Poza tym, samo ostrze jest odporne na korozję i łatwo się ostrzy; jest ostry jak brzytwa po wyjęciu z pudełka. Wreszcie odporna na przebicie osłona ma wbudowaną ostrzałkę. Doskonały wybór dla poważnych myśliwych.

Sprawdź aktualną cenę tutaj

Havalon Piranta Z

 

Havalon jest producentem już drugiego noża polecanego w tej liście – świetnego noża, przeznaczonym specjalnie do skórowania w terenie. Może i nie wygląda zbyt imponująco, ale z pewnością zaskoczysz znajomych, gdy zobaczą ten nóż myśliwski w akcji.
Skromne ostrze Piranty Z jest dosłownie ostre jak brzytwa. Przecina materiał, jakby go tam nie było, a praktycznie płaski profil pozwala oderwać skórę z niesamowitą precyzją, produkując niewiele odpadów i marnując niewiele czasu. Czyszczenie ryb nigdy nie było tak łatwe. Kiedy ostrze Piranta Z się stępi, nie musisz go ostrzyć, a zastępujesz je jednym z 12 dodatkowych ostrzy, które są dostarczane z nożem. Ci, którzy chcą doświadczenia tradycyjnego noża myśliwskiego, nie będą pod wrażeniem Z, ale dla każdego, komu zależy na najbardziej efektywnej pracy, to spełnienie marzeń.

Sprawdź aktualną cenę tutaj

Strongarm Fixed Blade


Nasz drugi nóż myśliwski Gerber to nóż StrongArm Fixed Blade. StrongArm ma długie na 12 centymetrów ostrze z stali nierdzewnej 420 i ma czarną ceramiczną powłokę. Nóż jest wyposażony w gumowaną, teksturowaną rękojeść, która rozciąga nóż na jego całkowitą długość 25 cm, a całość waży trochę ponad 200 g.

Z powodzeniem sprawdzi się w cięciu drewna do ognia, cięciu materiału, otwieraniu puszek lub budowy żaluzji. Na końcu noża głowica jest zaprojektowana do wydobywania się z każdej sytuacji, w której szkło lub inna twarda powierzchnia stoi między tobą a przetrwaniem. Wreszcie, modułowy system osłony dostarczany z systemem StrongArm jest zgodny z MOLLE i pozwala na wiele możliwości przenoszenia noża. Możesz też użyć odpinanej szlufki i nosić ją w bardziej „tradycyjny” sposób. Świetny uniwersalny nóż myśliwski.

Sprawdź aktualną cenę tutaj

ESEE Knives LSP


Powiedzieliśmy to już wcześniej i powiemy to jeszcze raz: ESEE tworzy jedne z najlepiej wyglądających noży myśliwskich i survivalowych na rynku. Nóż myśliwski LSP jest tego przykładem. Z ostrzem o długości 12 cm ze stali nierdzewnej 1095, które jest perfekcyjnie dopracowane.
ESEE LSP to rzeczywiście dość duży nóż myśliwski mający ok.  25 centymetrów. Mimo to, optycznie wydaje się być mniejszy. Znakomita konstrukcja i rozmieszczenie ciężarów oznacza, że ​​siła może być dostarczona bez wysiłku, więc podczas użytkowania wydaje się nam jakbyśmy używali mniejszego noża. Płótno micarta nie podrażnia skóry ani niezależnie od warunków pogodowych i czasu jej trzymania. Osłona kydex jest pięknie zaprojektowana i wykonana, dobrze zabezpiecza nóż. Jeśli szukasz najwyższej jakości noża myśliwskiego i nie masz nic przeciwko wydaniu większej ilości pieniędzy na jego zakup,weź pod uwagę nóż myśliwski ESEE LSP Laser Strike Fixed Blade.

 

Benchmade Hidden Canyon Hunter


Benchmade nie jest powszechnie znane. Nóż myśliwski Hidden Canyon to naprawdę kompaktowy nóż o całkowitej długości 16 centymetrów posiadający ostrze ze stali nierdzewnej o długości 68 mm. Długi, zakrzywiony promień ostrza kompensuje w pewnym stopniu jego skostniały charakter, a także pozwala wykonywać ładne, czyste przejścia podczas skórowania.
Nóż myśliwski Hidden Canyon pozwala zachować pełny proces ostrza bez konieczności rezygnacji z mobilności. Ostrze wykonane jest ze stali wysokowęglowej, dzięki czemu zapewnia solidną wydajność i zwiększoną odporność na korozję. Stabilizowany uchwyt Dymondwood jest wygodny, ponieważ dzień jest długi, a skórzana osłona zapewnia wygodne przenoszenie w poziomie. Komfort, wygoda i wydajność. Policz nas.

Przewodnik do kupowania noży myśliwskich

Jeśli szukasz dla siebie noża myśliwskiego, albo dopiero rozważasz możliwość jego kupna, pewne pojawia się w twojej głowie kilka pytań. Poniżej zgromadziliśmy 4 najczęściej spotykane

P: Co to jest nóż myśliwski?

Jak powiedzieliśmy na samym początku artykułu, nóż myśliwski został zaprojektowany, aby pomóc użytkownikowi w przygotowaniu do cięcia skóry, patroszenia, musi być też w stanie przecinać gałęzie bez szybkiego stępienia. Wykonane w sposób, który nadaje się do procesów skórowania i czyszczenia tusz gry, czy są one łosiami, królikami czy czymkolwiek pomiędzy. Niektóre noże myśliwskie mają tak zwane „haczyki” na końcu ostrza, które pozwalają na łatwiejsze oprawianie zwierzyny. Większość również skutecznie sprawdza się w funkcji noży survivalowych.

P: Jakie typy ostrzy znajdują się na nożu myśliwskim? Czym różni się nóż myśliwski od noża survivalowego?

Odp .: Najbardziej rozpowszechnionym profilem głowni jest „drop point” and „clip point”. Inne typy występujących w nożach myśliwskich, to „tanto point” i „spear point”. „Clip point” jest zazwyczaj bardzo spiczasty i zapewnia doskonałą kontrolę. Podczas gdy „drop point” jest zazwyczaj szerszy i trwalszy. Jedną z rzeczy w jaki ostrza noży myśliwskich różnią się od noży survivalowych, jest to, że noże do survivalu często mają ząbkowany brzeg do piłowania gałęzi, aby tworzyć np. tymczasowe schronienia. Podczas gdy ostrze z ząbkami jest rzadkością w nożach myśliwskich.

P: Jakie są rodzaje noży myśliwskich?

Odp .: Noże myśliwskie zazwyczaj dzielą się na 4 kategorie

  • Stałe ostrze – noże z głownią stałą (nie można ich złożyć), które jest najpopularniejszym rodzajem.
  • Składany nóż, który można złożyć na pół i schować w kieszeni. Składany nóż zwykle ma kilka, jeśli w ogóle, zbędnych cech.
  • Kieszonkowy nóż, który coraz bardziej oddala się od zastosowań związanych z polowaniem i może zawierać rzeczy takie jak nożyczki i pilniki.
  • Nóż składany z blokadą, który jest małym typem scyzoryka, w którym ostrze jest blokowane, aby zapobiec przypadkowemu zamknięciu ( i skaleczeniu palców).

Spośród nich zdecydowana większość noży myśliwskich to noże z ostrzami składanymi, które stanowią znaczną część pozostałego rynku.

P: Jak wybrać odpowiedni typ noża myśliwskiego?

Odp .: Najlepszym sposobem na zdobycie informacji potrzebnych do wyboru właściwego noża myśliwskiego jest poświęcenie czasu na czytanie w Internecie recenzji i poradników (w tym poniższej części tego artykułu). Ponadto możesz odwiedzić internetowe fora dyskusyjne i zadawać pytania, aby uzyskać odpowiedzi lub porozmawiać z kimś w sklepie zajmującym się sprzedażą noży, jeśli jest taki sklep w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Rzeczy, które powinieneś zwracać uwagę kupując nóż myśliwski

Podstawowa technologia noża nie zmieniła się zbytnio w ciągu ostatnich 200 lat, ale wciąż istnieje wiele różnych cech, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie noża, na przykład:
Kształt ostrza – Jak już wspomniano powyżej, stosuje się wiele różnych kształtów ostrzy, choć zdecydowanie najbardziej powszechne są ostrza o nazwach „clip point” i „drop point”. „Clip point” jest ostrzejszy i lepiej nadaje się do delikatnych zadań lub pracy wymagającej drobnych i szczegółowych cięć. Niestety, ponieważ koniec ostrza jest ostrzejszy, jest on również bardziej podatny na złamanie, jeśli użyjesz go np. do podważenia rzeczy lub otwarcia puszek i podobnych rzeczy. „Drop point” w porównaniu jest znacznie trwalsza i może wytrzymać wszystkie rodzaje nacisków/presji (oczywiście w granicach rozsądku). Inne, mniej popularne kształty ostrzy to „Tanto point”, „Spear point” i „Trailing Point”. Jeśli dopiero zaczynasz, najodpowiedniejszy dla Ciebie będzie nóż z zakończeniem „drop point” lub „clip point”.

Rodzaj stali

Obecnie istnieją dwa podstawowe typy stali używane w najlepszych nożach myśliwskich: stal nierdzewna i stal wysokowęglowa lub HC. Stal wysokowęglowa jest droższa niż zwykła stal nierdzewna lub standardowa stal węglowa, ale jest łatwiejsza do wyostrzenia, posiada lepszą krawędź i jest odporna na korozję, która zwykle nęka standardową stal węglową. Za każdym razem, gdy zobaczysz „HC” w nazwie noża, oznacza to, że ostrze wykonane jest ze stali wysokowęglowej. Podczas gdy stal wysokowęglowa zyskuje na popularności, najbardziej jakościowe noże do dziś są wyposażone w ostrza ze stali nierdzewnej, ponieważ są trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Stal nierdzewna będzie nieco trudniejsza do wyostrzenia, ale większość ludzi nie widzi w tym problemu.

Trzpień

Zdecydowanie jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez potencjalnych właścicieli noża myśliwskiego jest to: „Co to do cholery jest trzpień? ” Pełny trzpień oznacza po prostu, że stal ostrza nie zatrzymuje się na rączce. Idzie przez uchwyt aż do jego końca, bez przerwy. Powodem, dla którego nóż myśliwski został zaprojektowany w ten sposób, jest fakt, że noże myśliwskie są często poddawane energicznemu użyciu. Gdyby ostrze było zakończone na początku uchwytu, ostrze prędzej czy później uległo by poluźnieniu i w efekcie nóż szybciej może stać się niezdatny do użytku. Dzięki długiemu trzpieniu, siła jest bardziej równomiernie rozmieszczona na nożu, i możesz działać nożem myśliwskim z większą siłą i pewnością, bez martwienia, że się rozpadnie.

Uchwyt

Dobry uchwyt jest niezbędny bezpiecznej obsługi noża myśliwskiego. Musi być w stanie pozwolić użytkownikowi na mocny, antypoślizgowy chwyt w każdych warunkach. Gumowane uchwyty i te wykonane z Micarty i G10 są dziś popularne, ale rękojeści z naturalnego drewna nigdy nie wyszły z mody, ponieważ są trwałe, wyglądają świetnie i są naprawdę wygodne. Jeśli to możliwe, przed zakupem noża myśliwskiego powinieneś zdobyć kilka różnych noży i wypróbować różne uchwyty.

Pokrowiec

Przy zakupie większość noży myśliwskich otrzymujemy również pokrowiec jako część zestawu – choć wielu producentów postanawia zaoszczędzić tutaj pieniądze i nie przykłada wagi by dostarczyć porowce dobrej jakości. Wieu użytkowników również podchodzi do kupna pokrowca w podobny sposób.
Pochwy noża są w rzeczywistości bardzo ważne, ponieważ służą do jego transportu. Większość pochwy ma szlufkę do paska, którą można wsunąć na pasek. Inne mają pętle na górze i na dole, dzięki czemu nóż myśliwski może być przypięty do nogi. Jeszcze inne są zgodne z MOLLE i można je przymocować na różne sposoby do różnych pasków MOLLE, torebek i plecaków. Najważniejsze jest to, by pokrowiec pozwalał na bepieczne noszenie noża w wygodny dla Ciebie sposób.

Głowica na rękojeści/stopka

Głowica na nożu myśliwskim zazwyczaj nie jest traktowana tak samo jak na nożu survivalowym. Podczas projektowania noża survivalego, produenci starają się wcisnąć jak najwięcej użytecznych aplikacji związanych z przetrwaniem, bez przekształcania ich w szwajcarski scyzoryk. Z tego powodu często przekształcają głowicę lub  w obiekt typu ramowego, zaprojektowany tak, aby w razie potrzeby mógł zostać użyty do rozbicia okna. Na nożu myśliwskim często widać, że głowica jest tylko łękiem i nie ma żadnego innego zastosowania poza pomaganiem zrównoważyć ciężar noża. Są bardzo twarde i mogą z pewnością zostać zastosowanie jako obiekt do samoobrony lub narzędzie multi-tool.


Wniosek

Nóż myśliwski to pozostałość po czasach, kiedy wszystko było ręcznie robione, a uprawą roli i hodowlą bydła zajmowała się znacznie większa część społeczeństwa – i to właśnie oni najczęściej potrzebowali noża myśliwskiego by móc w stanie jak najlepiej wykorzystać wszelkie części bydła (mam tu na myśli pożywienie, cięcie skóry i jej obróbka do ubrań).
Podczas gdy zmieniły się materiały z których tworzone są noże, sam nóż myśliwski pozostał zasadniczo taki sam; wciąż prosty, ale nadal pozwalający na szybkie uporanie się ze zwierzyną. Kupując nóż myśliwski, pamiętaj, że noże nie są zabawkami – złamią się, jeśli zostaną użyte niezgodnie z przeznaczeniem i mogą być niezgodne z prawem w poszczególnych państwach ( dlatego sprawdź przepisy).
Jeśli kupując nóż będziesz brał pod uwagę wskazówki i opinie opublikowane w tym artykule, z pewnością znajdziesz nóż myśliwski idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Mamy nadzieję, że wszystkie informacje zawarte w tym przewodniku okazały się pomocne!
One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.