Menu

Rodzaje maczet – Jaką maczetę powinieneś używać?


Szukając odpowiedniej dla siebie maczety, możesz natknąć się na różne rodzaje maczet – w wielu kształtach i rodzajach. Łatwo się w nich pogubić, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ostrzami 🙂

Zastanawiasz się, dlaczego jest tyle typów maczet i różnych nazw na jeden rodzaj maczety?

W całej swojej długiej historii na wielu wiejskich obszarach świata, maczeta ewoluowała wiele stylów, funkcji i adaptacji do konkretnych zastosowań i środowisk. Typy maczet – ich nazwy i style różnią się w zależności od regionu, dlatego można usłyszeć różne nazwy na tę samą maczetę, w różnych częściach świata. Preferencje dla jednego stylu w stosunku do drugiego są na ogół subiektywne i, podobnie jak wiele innych rzeczy, oparte w dużej mierze na regionie, tradycji i doświadczeniu. Najważniejszą rzeczą przy wyborze maczety jest sugerowanie się tym, jaka maczeta wydaje się Tobie najbardziej odpowiednia.


ReklamaRodzaje maczet – która najlepsza?

Każdy da Ci inną odpowiedź na to pytanie.  Powinieneś zadać inne pytanie, które powinno być skierowane do Ciebie samego – ” w jakim celu potrzebujesz maczety?” Funkcje, którą ma spełniać maczeta: cięcie wysokich traw i  cięcie drewna, będą wymagały dwóch różnych narzędzi. Poniżej znajdziesz opisy, pochodzenie oraz funkcje różnych typów maczet,

Maczeta Barong

Maczety Barong znane są z wyjątkowego ostrza w kształcie liścia, które tradycyjnie jest tylko ostrzone na jednej stronie.  Jest to tradycyjne narzędzie niektórych plemion na Filipinach, Maczety Barong obawiali się szczególnie europejscy kolonizatorzy za to, że potrafiła przeciąć lufy karabinów. Na zdjęciu znajduje się maczeta firmy Cold Steel.

Miejsce pochodzenia: Filipiny

Zastosowanie: Hunting, Livestock slaughter

Inne nazwy: Barung, Rawit

 

Maczeta Billhook

Maczeta typu „billhook” jest starożytnym narzędziem rolniczym do cięcia z zakrzywionym ostrzem przeznaczonym do rąbania obiektów, takich jak pnie drzew, oraz  usuwania pędów bocznych i pąków z gałęzi. Haczykowate ostrze, zaostrzone na wewnętrznej części, idealnie nadaje się do cięcia winorośli i jeżyn.

Zastosowanie: Billhooks są zwykle używane do cięcia materiałów roślinnych, takich jak winorośl, krzewy i gałęzie. Stosowany również do żywopłotów oraz  do stosowania w zagajnikach i cięcia drewna.

Inne nazwy: Bagging Hook, Reaping Hook, Sheaf Hook, Coa

 

Maczeta Bolo

Maczeta bolo jest popularna w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest powszechnie używana jako narzędzie rolnicze. Maczeta Bolo doskonale sprawdza się jako narzędzie do zbioru roślin rzędowych, takich jak ryż, soja, orzeszki ziemne i fasola mung.

Miejsce pochodzenia: Filipiny

Użycie: Do zbioru upraw i cięcia roślinności.

 

Maczeta Bowie

Maczeta Bowie jest wyposażona w cienką końcówkę, która służy do skórowania dzikich zwierząt. Ten styl nosi imię amerykańskiego frontmanarza Jim’a Bowie i jest popularny wśród pasjonatów survivalu.

Miejsce pochodzenia: USA

Zastosowanie: Charakterystyczna cieńka końcówka noża sprawia, że ta maczeta jest idealnym narzędziem dla leśniczych i myśliwych.

Inne nazwy: Large Bowie Knife, Survival Machete, Wilderness Machete

 

Maczeta Bush

Popularna uniwersalna maczeta z normalnym, prostym ostrzem.  Może być wyposażony w osłonę która pozwala na łatwe przenoszenie maczety.

Miejsce pochodzenia: Ameryka Łacińska

Zastosowanie: Uniwersalne narzędzie użytkowe, dobry do cięcia roślinności

Inne nazwy: Latin-Style Machete

 

Maczeta Cane

Szerokie maczety ze ściętym czubkiem są idealne do rąbania łodyg kukurydzy i trzciny cukrowej.  Można spotkać wariację tej maczety zakończonej dodatkowo haczykiem, który ułatwia chwycenie rośliny (np. łodygi trzciny cukrowej). Cienka grubość ostrza pozwala na łatwe przecinanie roślinności trzcino-podobnej.

Zastosowanie: Zazwyczaj stosowana do cięcia trzciny cukrowej, ryżu, bambusa i łodyg kukurydzy.

Inne nazwy: Corn Knife, Cleaver, Espading, Machete de Suelo

 

Maczeta Colima

Ten rodzaj maczety jest zaostrzone po obu stronach ostrza, aby umożliwić szeroki ruch cięcia zarówno po stronie przedniej, jak i tylnej.

Miejsce pochodzenia: Ameryka Środkowa

Zastosowanie: Doskonały do koszenia dużych pokosów roślinności.

Inne nazwy: Acapulqueno, Caguayano, Costeno, Panzon

 

Maczety Hawkbill

Końcówka tych maczet jest zakrzywiona, ten rodzaj maczety można spotkać również w dwóch wariacjach – ostra po dwóch stronach, lub zaostrzona tylko po jednej stronie – wewnątrz zakrzywienia.
Zaostrzona końcówka koncentruje się w ostrym punkcie, umożliwiając przekłucie i cięcie bardzo twardych materiałów.

Użycie: Zasadniczo stosowany do cięcia wysokich traw

Inne nazwy: Cuma

 

Maczeta Kukri

Kukri ma 3 części do ostrza, spiczastą końcówkę do przekłuwania, szeroka część przeznaczona do rąbania.

Miejsce pochodzenia: Nepal

Zastosowanie: Kukri jest uniwersalnym ostrzem powszechnym w Azji Środkowej.

Inne nazwy: Gurkha Blade, Rawi

Sprawdź inne artykuły o Maczetach Kukri: Najlepsze Maczety KukriRecenzja maczety kukri od Cold Steel,

Maczeta Panga

Maczeta popularna w Afryce i na Karaibach. Wybrzuszenie na końcu maczety dodaje jej ciężar, co dodaje większą siłę w trakcie uderzenia maczetą, ułatwiając cięcie drewnianych części roślin. Maczeta ma na końcu wybrzuszenia ostry czubek, który pomoże w przebijaniu.

Miejsce pochodzenia: Afrika

Zastosowanie: Dobry do krojenia i siekania umiarkowanie gęstej roślinności drzewnej.

Inne nazwy: Burriquito, Daga, Liniero, Rozador

 

Maczeta Parang

Maczety Parang, zwane również maczetami Golok, na ogół mają charakterystyczny zakrzywiony kształt, w którym zarówno grzbiet, jak i końcówka ostrza są zakrzywione. Są zwykle długie i mają grube ostrze.

Miejsce pochodzenia: Indonezja

Zastosowanie: Cięcie materiałów z drewna.

Inne nazwy: Golok, Bedog, Sable

Sprawdź inne artykuły o Maczetach Parang: Jaka jest najlepsza maczeta parang

Weighted/Heavy Machetes

Przeznaczony do ciężkich prac roboczych. Terminy „ważony” lub „ciężki” odnoszą się do rozkładu ciężaru w ostrzu. Ciężka lub obciążona maczeta ma większą masę na końcu ostrza, co ułatwia przecinanie grubej i drzewnej roślinności.

Zastosowanie: najlepszy rodzaj maczety do rąbania drewna lub twardej roślinności, idealna maczeta do lasu.

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.